Jakie zabiegi trychologiczne są najskuteczniejsze?

data publikacji:
data aktualizacji:

zabiegi trychologiczneWypadanie włosów to powszechnie występujący problem. Wiele osób postrzega łysienie jako problem natury wyłącznie estetycznej, choć w rzeczywistości często podłożem łysienia są problemy zdrowotne. Przyczyny wypadania włosów określa trycholog w oparciu o wywiad z pacjentem oraz specjalistyczne badania. Jeśli natomiast brak jest fachowej diagnozy, leczenie łysienia często sprowadza się do stosowania ogólnie dostępnych środków; są nimi szampon przeciw wypadaniu włosów, tabletki na wypadanie włosów oraz domowe sposoby na wypadanie włosów. Znacznie skuteczniejsze są zabiegi na porost włosów oraz zabiegi na wypadanie włosów.

 

Nadmierne wypadanie włosów – czym może być spowodowane?

Nadmierna utrata włosów może być spowodowana wieloma czynnikami i często ma charakter złożony, wynikający ze współoddziaływania kilku przyczyn jednocześnie. Gdy zauważone zostanie nadmierne wypadanie włosów przyczyny mogą być następujące:

  1. niedobory witamin i minerałów; w takim przypadku witaminowe tabletki przeciw wypadaniu włosów powinny wystarczyć
  2. zaburzenia hormonalne:

– łysienie androgenowe spowodowane jest nadmiarem męskich hormonów płciowych, czyli androgenów; testosteron i dihydrotestosteron DHT powodują zanik mieszków włosowych, zaburzenie cyklu wzrostu włosa i spowolnienie jego wzrostu; w efekcie włosy wypadają i nie odrastają

– gdy zdiagnozowana jest niedoczynność tarczycy wypadanie włosów to jeden z najczęstszych objawów

– wypadanie włosów u kobiet to często wypadanie włosów po ciąży; takie wypadanie włosów po porodzie to efekt zarówno zaburzeń hormonalnych (zwłaszcza wahań poziomu estrogenów) oraz niedoborów pokarmowych

  1. schorzenia dermatologiczne skóry mogą powodować np. łysienie łojotokowe, czyli wynikającą z nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i zaburzeń funkcji skóry nadmierną utratę włosów

4.czynniki genetyczne i autoimmunologiczne powodują tzw. łysienie plackowate, czyli miejscową utratę włosów generowaną m. in. stresem czy współwystępowaniem innych chorób; gdy podejrzewane jest łysienie plackowate przyczyny bardzo często pozostają niezdiagnozowane

W związku z tak ogromnych zróżnicowaniem przyczyn wypadania włosów, leczenie łysienia stanowi bardzo skomplikowany proces i powinno być prowadzone przez trychologa. Na pewno bez względu na typ łysienia można stosować witaminy na wypadanie włosów oraz odpowiednią pielęgnację. Kuracja przeciw wypadaniu włosów powinna obejmować szereg metod dostosowanych do przyczyn łysienia oraz zapewniać zarówno leczenie przyczynowe, jak i objawowe.

Trychologia i zabiegi na wypadanie włosów

Trycholog określa przyczynę łysienia w oparciu o szczegółowy wywiad lekarski, badania laboratoryjne oraz badania trychologiczne. Trychologia dysponuje takimi metodami diagnostycznymi jak trichogram i trichoskopia.

Profesjonalne zabiegi na łysienie stanowią niezwykle ważny element każdej terapii nadmiernego wypadania włosów. Tego typu procedury doskonale sprawdzają się w przypadku nadmiernego wypadania włosów o każdym podłożu. Odżywienie mieszków włosowych, pobudzenie krążenia krwi oraz łagodzenie stanu zapalnego zawsze zminimalizuje wypadanie włosów. Zabiegi  trychologiczne, które są szczególnie często polecamy to przede wszystkim mezoterapia igłowa, osocze bogatopłytkowe oraz karboksyterapia. Wykonuje się je jako zabiegi na porost włosów, a także zabiegi na wypadanie włosów – u mężczyzn i u kobiet. Wskazaniem do wykonania tych zabiegów są następujące typy łysienia:

  • łysienie plackowate
  • łysienie androgenowe
  • łysienie poporodowe
  • łysienie związane ze stresem
  • łysienie na podłożu niedoborów witaminowo – mineralnych
  • łysienie polekowe

Najskuteczniejsze zabiegi trychologiczne

Mezoterapia igłowa na włosy polega na nakłuwaniu skóry głowy w celu wprowadzenia związków odżywczych. Trycholog często proponuje mezoterapię igłową głowy z wykorzystaniem leków przeciwzapalnych czy związków czynnych hamujących wypadanie włosów, co stanowi niezwykle skuteczną metodę leczenia określonego rodzaju łysienia. Mezoterapia wykonujemy również profilaktycznie w celu zapobiegania pojawieniu się nieestetycznych przerzedzeń na skórze głowy. Iniekcje wykonywane są cienką igłą, w odstępach co 0,5 – 1,5 cm. Zabieg mezoterapii igłowej na wypadanie włosów nie jest bardzo bolesny. Zabieg trwa około 30 minut. W początkowej, intensywnej fazie leczenia  trycholog zleca zazwyczaj 1 zabieg na tydzień przez okres dwóch miesięcy. Natomiast kolejnym etapem jest wykonywanie jednego zabiegu miesięcznie, przez okres 3 – 6 miesięcy. Najlepszym preparatem na wypadaniem włosów to Dr cyj. Terapie trychologiczną można również wspomóc szamponem Dr cyj.

Osocze bogatopłotkowe na porost włosów

Kolejny godny polecenia zabieg zagęszczający włosy, który hamuje ich nadmierne wypadanie i pobudza porost włosów to osocze bogatopłytkowe. Jest to zabieg powstrzymujący wypadania włosów, który trycholog zleca szczególnie często. Procedura ta wykorzystuje osocze bogatopłytkowe pozyskane z krwi pacjenta, które stanowi materiał biologiczny szczególnie bogaty w płytki krwi, aminokwasy czy czynniki wzrostu. Największe zalety tego zabiegu trychologicznego to bezpieczeństwo, brak ryzyka alergii oraz niezwykła skuteczność. Najczęściej wykonujemy serię kilku zabiegów, w odstępach 2 tygodni.

Karobksyterapia na wypadanie włosów

Karboksyterapia głowy to kolejny zabieg polegający na ostrzykiwaniu skóry głowy dwutlenkiem węgla. Zabieg stymuluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych, pobudza dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych, wspomaga regenerację komórek. Ponadto stymuluje syntezę włókien kolagenowych. Zabieg na porost włosów trwa do pół godziny i powinien być powtarzany raz w tygodniu przez okres 4 – 8 tygodni.

Każdy z zabiegów trychologicznych zalecany przez trychologa pobudza krążenie krwi w skórze głowy, co skutkuje lepszym dotlenieniem i odżywieniem mieszków włosowych. A wzmocnienie mieszków włosowych przekłada się na wzmocnienie włosów, ograniczenie ich wypadania i szybszy wzrost. Zabiegi te łagodzą ponadto miejscowe stany zapalne oraz rewitalizują skórę głowy.