fbpx

Trycholog – jakie zabiegi wzmacniające włosy są najskuteczniejsze?

trychologia

Wypadanie włosów to powszechnie występujący problem. Wiele osób postrzega łysienie jako problem natury wyłącznie estetycznej, choć w rzeczywistości często podłożem łysienia są problemy zdrowotne. Przyczyny wypadania włosów określane są w oparciu o wywiad z pacjentem oraz specjalistyczne badania przez trychologa. Jeśli natomiast brak jest fachowej diagnozy, leczenie łysienia często sprowadza się do stosowania ogólnie dostępnych środków; są nimi szampon przeciw wypadaniu włosów, tabletki na wypadanie włosów oraz domowe sposoby na wypadanie włosów. Znacznie skuteczniejsze okazują się być zlecone przez trychologa zabiegi na porost włosów oraz zabiegi na wypadanie włosów.

 

Nadmierne wypadanie włosów – czym może być spowodowane?

Nadmierna utrata włosów może być spowodowana wieloma czynnikami i często ma charakter złożony, wynikający ze współoddziaływania kilku przyczyn jednocześnie. Gdy zauważone zostanie nadmierne wypadanie włosów przyczyny mogą być następujące:

  1. niedobory witamin i minerałów; w takim przypadku witaminowe tabletki przeciw wypadaniu włosów powinny wystarczyć
  2. zaburzenia hormonalne:

– łysienie androgenowe spowodowane jest nadmiarem męskich hormonów płciowych, czyli androgenów; testosteron i dihydrotestosteron DHT powodują zanik mieszków włosowych, zaburzenie cyklu wzrostu włosa i spowolnienie jego wzrostu; w efekcie włosy wypadają i nie odrastają

– gdy zdiagnozowana jest niedoczynność tarczycy wypadanie włosów to jeden z najczęstszych objawów

– wypadanie włosów u kobiet to często wypadanie włosów po ciąży; takie wypadanie włosów po porodzie to efekt zarówno zaburzeń hormonalnych (zwłaszcza wahań poziomu estrogenów) oraz niedoborów pokarmowych

  1. schorzenia dermatologiczne skóry mogą powodować np. łysienie łojotokowe, czyli wynikającą z nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i zaburzeń funkcji skóry nadmierną utratę włosów

4.czynniki genetyczne i autoimmunologiczne powodują tzw. łysienie plackowate, czyli miejscową utratę włosów generowaną m. in. stresem czy współwystępowaniem innych chorób; gdy podejrzewane jest łysienie plackowate przyczyny bardzo często pozostają niezdiagnozowane

W związku z tak ogromnych zróżnicowaniem przyczyn wypadania włosów, leczenie łysienia stanowi bardzo skomplikowany proces i powinno być prowadzone przez trychologa. Na pewno bez względu na typ łysienia można stosować witaminy na wypadanie włosów oraz odpowiednią pielęgnację. Kuracja przeciw wypadaniu włosów powinna obejmować szereg metod dostosowanych do przyczyn łysienia oraz zapewniać zarówno leczenie przyczynowe, jak i objawowe.

Trychologia i medycyna estetyczna – zgrany duet

Trycholog określa przyczynę łysienia w oparciu o szczegółowy wywiad lekarski, badania laboratoryjne oraz badania trychologiczne. Trychologia dysponuje takimi metodami diagnostycznymi jak trichogram i trichoskopia.

Profesjonalne zabiegi na łysienie stanowią niezwykle ważny element każdej terapii nadmiernego wypadania włosów. Tego typu procedury doskonale sprawdzają się w przypadku nadmiernego wypadania włosów o każdym podłożu. Odżywienie mieszków włosowych, pobudzenie krążenia krwi oraz łagodzenie stanu zapalnego zawsze zminimalizuje wypadanie włosów. Zabiegi na wypadanie włosów, które są szczególnie często polecane przez trychologa to przede wszystkim mezoterapia igłowa, osocze bogatopłytkowe oraz karboksyterapia. Mogą być one wykonywane jako zabiegi na porost włosów, a także zabiegi na wypadanie włosów – u mężczyzn i u kobiet. Wskazaniem do wykonania tych zabiegów są następujące typy łysienia:

– łysienie plackowate

– łysienie androgenowe

– łysienie poporodowe

– łysienie związane ze stresem

– łysienie na podłożu niedoborów witaminowo – mineralnych

– łysienie polekowe

Mezoterapia igłowa na włosy polega na nakłuwaniu skóry głowy w celu wprowadzenia związków odżywczych. Trycholog często proponuje mezoterapię igłową głowy z wykorzystaniem leków przeciwzapalnych czy związków czynnych hamujących wypadanie włosów, co stanowi niezwykle skuteczną metodę leczenia określonego rodzaju łysienia. Mezoterapia może być także wykonywana profilaktycznie w celu zapobiegania pojawieniu się nieestetycznych przerzedzeń na skórze głowy. Iniekcje wykonywane są cienką igłą, w odstępach co 0,5 – 1,5 cm. Zabieg nie jest bardzo bolesny, niekiedy u pacjentów z niskim progiem bólu stosowane jest znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa około 30 minut. W początkowej, intensywnej fazie leczenie lekarz trycholog zleca zazwyczaj 1 zabieg na tydzień przez okres dwóch miesięcy. Natomiast kolejnym etapem jest wykonywanie jednego zabiegu miesięcznie, przez okres 3 – 6 miesięcy.

Kolejny godny polecenia zabieg zagęszczający włosy, który hamuje ich nadmierne wypadanie i pobudza porost włosów to osocze bogatopłytkowe. Jest to zabieg, który trycholog zleca szczególnie często. Procedura ta wykorzystuje osocze bogatopłytkowe pozyskane z krwi pacjenta, które stanowi materiał biologiczny szczególnie bogaty w płytki krwi, aminokwasy czy czynniki wzrostu. Największe zalety tego zabiegu to bezpieczeństwo, brak ryzyka alergii oraz niezwykła skuteczność. Najczęściej wykonywana jest seria kilku zabiegów, w odstępach 2 tygodni.

Karboksyterapia głowy to zabieg polegający na ostrzykiwaniu skóry głowy dwutlenkiem węgla. Zabieg stymuluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych, pobudza dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych, wspomaga regenerację komórek. Ponadto stymulowana jest synteza włókien kolagenowych. Zabieg trwa do pół godziny i powinien być powtarzany raz w tygodniu przez okres 4 – 8 tygodni.

Każdy z zabiegów medycyny estetycznej zalecany przez trychologa pobudza krążenie krwi w skórze głowy, co skutkuje lepszym dotlenieniem i odżywieniem mieszków włosowych. A wzmocnienie mieszków włosowych przekłada się na wzmocnienie włosów, ograniczenie ich wypadania i szybszy wzrost. Zabiegi te łagodzą ponadto miejscowe stany zapalne oraz rewitalizują skórę głowy.

Zobacz również:

Leczenie łysienia

Leczenie łysieniaKażdy przypadek łysienia wymaga odpowiedniej terapii. Najczęściej osoby dotknięte nadmiernym wypadaniem włosów sięgają po suplementy wzmacniające włosy i starają się wzbogacić dietę w witaminy i minerały. Kolejnym popularnym rozwiązaniem są szampony wzmacniające do włosów wypadających. Często okazuje się jednak, że działania te okazują się być niewystarczające – a fryzura coraz bardziej się przerzedza. A zatem – jak powstrzymać wypadanie włosów? Najskuteczniejszą metodą są zabiegi medycyny estetycznej, które oddziałują bezpośrednio na mieszki włosowe, stymulując ich pracę.
Kilka informacji
Trichoskopia cena: 200 pln
Osocze skóry głowy cena: od 750 pln
Fibryna skóry głowy cena: od 750 pln
Mezoterapia Hair Care cena: 400 pln
Karboksyterapia głowy cena: 150 pln
Dr Cyj Hair Filler cena:  800 pln

Osocze bogatopłytkowe na łysienie

Leczenie łysienia osoczem bogatopłytkowym jest skuteczną metodą na wzmacnianie włosów. Osocze bogatopłytkowe skóry głowy pozyskiwane jest z krwi pobranej od pacjenta, jest to zatem materiał bardzo bezpieczny. Dzięki wysokiej zawartości protein i czynników wzrostu, osocze bogatopłytkowe odżywia mieszki włosowe i stymuluje wzrost włosów. Osocze podawane jest w postaci iniekcji w skórę głowy – wstrzykiwanie preparatu bezpośrednio w okolice mieszków włosowych zwiększa jego skuteczność, gdyż preparat działa w miejscu wystąpienia problemu. Osocze skóry głowy może uzupełniać leczenie rozmaitych typów łysienia: poporodowego, androgenowego, plackowatego, telogenowego czy związanego z niedoborami pokarmowymi. Seria kilku zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego zapewnia efekt kompleksowego wzmocnienia włosów i stymulowania ich wzrostu.

Mezoterapia igłowa – witaminy na łysienie

Kolejną metodą skutecznego leczenia łysienia są zabiegi mezoterapii igłowej. Ostrzykiwanie skóry głowy koktajlem odżywczym zawierającym witaminy i aminokwasy prowadzi do odżywienia mieszków włosowych i wzmocnienia włosów. Ponadto sam zabieg nakłuwania skóry głowy cieniutką igłą stymuluje krążenie krwi oraz indukuje procesy regeneracyjne. Dla optymalnego efektu wzmocnienia wypadających włosów zalecane jest wykonanie serii kilku zabiegów mezoterapii igłowej – około 6 - 8. Potem można kontynuować terapię, wykonując zabiegi przypominające z mniejszą częstotliwością. Zarówno mezoterapia igłowa skóry głowy, jak i ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym to zabiegi bezpieczne i związane z minimalną bolesnością. Zabieg trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut, po zabiegu możliwe jest wystąpienie zaczerwienienia skóry głowy oraz uczucia napięcia skóry. Zabieg mezoterapii igłowej oraz osocza bogatopłytkowego na włosy może być wykonywany w celach leczniczych oraz profilaktycznie. Gdy stanowi element terapii łysienia, początkowo zalecana jest intensywna terapia – np. jeden zabieg tygodniowo przez okres dwóch miesięcy, a następnie podtrzymanie efektów – jeden zabieg na miesiąc przez okres pół roku. Ostatnie badania wskazują że połączenie mezoterapii igłowej lub osocza bogatopłytkowego z zabiegiem Karboksyterapii dają znacznie lepsze efekty w leczeniu łysienia.

Każdy przypadek łysienia wymaga odpowiedniej terapii. Najczęściej osoby dotknięte nadmiernym wypadaniem włosów sięgają po suplementy wzmacniające włosy i starają się wzbogacić dietę w witaminy i minerały. Kolejnym popularnym rozwiązaniem są szampony wzmacniające do włosów wypadających. Często okazuje się jednak, że...

Zobacz więcej

Autologiczna terapia skóry głowy

osocze skóry głowy

Osocze bogatopłytkowe i fibryna to wyjątkowe preparaty krwiopochodne, pozyskiwane z krwi pacjenta. Są to naturalne koncentraty posiadające unikatową właściwość pobudzania procesów regeneracyjnych, a także aktywowania metabolizmu komórkowego. To dlatego ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym stanowi jeden z najskuteczniejszych zabiegów medycyny...

Zobacz więcej

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Dr Karolina Jurska

Lekarz dermatolog, trycholog, specjalista medycyny estetycznej

Karolina Jurska- Dermatolog i trycholog, ekspert medycyny estetycznej, członek polskiego towarzystwa medycyny estetycznej i anti-aging wykładowca Akademicki

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję