fbpx

ZmarszczkiStarzenie się skóry jest wypadkową trzech mechanizmów: starzenia wewnątrzpochodnego, związanego z wiekiem i zmianami menopauzalnymi, starzenia zewnątrzpochodnego (fotostarzenia) oraz starzenia mimicznego. Najistotniejszą manifestacją procesów starzeniowych skóry są zmarszczki, szczególnie zmarszczki na twarzy. Jak powstają zmarszczki? Kluczowe znaczenie ma osłabienie i zanik struktury włókien kolagenowych, zmniejszenie płaszcza hydrolipidowego oraz powtarzalne ruchy mimiczne twarzy. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy powstają pierwsze zmarszczki – to kwestia indywidualna.

Jakie są najczęściej występujące rodzaje zmarszczek?

Zmarszczki mimiczne to efekt ciągłej pracy 54 mięśni mimicznych twarzy, powstające pod kątek prostym do linii napinania mięśni. Pojawiają się już w młodym wieku z upływem lat ulegają pogłębieniu. Na rozwój zmarszczek mimicznych najbardziej narażone są okolice czoła, kącików oczu, oraz nosa i ust. Zmarszczki grawitacyjne z kolei to nic innego, jak efekt upływającego czasu i zmian anatomicznych i czynnościowych skóry, zaś zmarszczki strukturalne to konsekwencja fotostarzenia skóry – nadmiernej ekspozycji na słońce i działania na skórę wolnych rodników.
Zmarszczki na czole to jedne z najmniej estetycznych i najbardziej rzucających się w oczy zmarszczek. Najczęściej mają charakter mimiczny. Przyjmują postać linii poziomych, powstających w górnej części czoła. Czynnikami sprzyjającymi ich powstaniu jest także niewłaściwa pielęgnacja skóry i predyspozycje genetyczne. Natomiast lwia zmarszczka to pojedyncza bruzda lub kilka bruzd zlokalizowanych między brwiami.
Częstym problemem są zmarszczki w kącikach oczu (kurze łapki) i zmarszczki pod oczami, a także zmarszczki królicze, zlokalizowane po bokach nosa. Zmarszczki palacza to wyjątkowo nieestetyczne zmiany, układające się promieniście wokół ust. Ciągła praca mięśnia okrężnego ust, związana z czynnością palenia papierosów, pogłębia występujące u każdego płytkie zmarszczki w tej lokalizacji. Nazwa może być myląca – nie tylko palaczy dotyka problem występowania widocznych zmarszczek wokół ust, choć z pewnością u nich jest on znacznie nasilony. Zmarszczki marionetki powstają na styku policzków i brody, zaś bruzdy nosowo – wargowe ciągną się od skrzydełek nosa do kącików ust.
Oczywiście twarz to nie jedyna lokalizacja zmarszczek – wraz z upływem lat pojawiają się bowiem zmarszczki na szyi i zmarszczki na dekolcie. Najczęstszym zabiegiem na świecie niwelującym zmarszczki jest nie bez powodu Botoks.

Zobacz również:

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję