Zastój limfatyczny to zaburzenie krążenia limfy, prowadzące do powstawania obrzęków. Limfa, czyli chłonka to płyn tkankowy, który odprowadzany jest z komórek drogą naczyń limfatycznych. Jest to płyn bogaty w białko oraz toksyny. Jego zaleganie w tkance podskórnej prowadzić może do rozwoju stanu zapalnego, a w późniejszym etapie – zniekształcenia tkanek i nadmiernego rogowacenia naskórka. Zastoje limfatyczne mogą pojawić się w rozmaitej lokalizacji. Często spotykane są obrzęki limfatyczne kończyn, a także zastoje limfatyczne na twarzy (zwłaszcza pod oczami). Także kobiety po mastektomii doświadczają obrzęków limfatycznych.
Przyczyny zastojów limfatycznych są zróżnicowane – niekiedy mają charakter wrodzony i są konsekwencją niewłaściwego rozwoju naczyń limfatycznych lub węzłów chłonnych. Z kolei nabyte zastoje limfatyczne mogą być wynikiem:
– siedzącego trybu życia
– urazów mechanicznych
– uszkodzenia naczyń limfatycznych
– operacyjnego usunięcia piersi – zastoje limfatyczne po mastektomii są konsekwencją usunięcia pachowych węzłów chłonnych, co uniemożliwia odpływ limfy z ręki; obrzęk może pojawić się bezpośrednio po operacji usunięcia piersi, ale także wiele miesięcy później
– schorzeń tkanki łącznej
– infekcji bakteryjnych
– przewlekłej niewydolności żylnej
– chorób pasożytniczych
Obrzęki limfatyczne zlokalizowane na kończynach dolnych lub górnych mogą ograniczać jej ruchomość. Początkowo zastoje limfatyczne pojawiają się w ciągu dnia, z czasem – zauważalne są od rana. Skóra staje się twarda i zrogowaciała, pojawia się pomarańczowa skórka. Zastojom limfatycznym mogą ponadto towarzyszyć zmiany w wyglądzie paznokci, które stają się łamliwe i kruche, o żółtawym odcieniu. Powikłaniem utrzymujących się obrzęków limfatycznych może być zapalenie naczyń limfatycznych oraz infekcje bakteryjne i grzybicze. Drenaż obrzęków w naszej klinice wykonujemy za pomocą najnowszej generacji Endermologii LPG Alliance.