fbpx

łysienieWłosy na głowie rosną zgodne z fizjologicznym cyklem. Cykl ten składa się z trzech faz – anagenu, ketogenu i telogenu. Anagen to faza wzrostu, która trwa około 2 – 6 lat; w tym czasie średnie tempo wydłużania włosa to 1 cm na miesiąc. Po fazie wzrostu następuje faza przejściowa, czyli katagen. Katagen trwa około dwóch tygodni i wówczas włos przestaje rosnąć. Ostatnia faza, czyli telogen trwa od 2 do 6 miesięcy i sprowadza się do wypadania starego włosa i powstania w jego miejsce nowego włosa.
Cykl ten nie obejmuje synchronicznie wszystkich włosów, dzięki czemu dochodzi do stopniowej i zrównoważonej wymiany włosów. Około 90% włosów znajduje się w fazie wzrostu, zaś zaledwie 10% – w fazie wypadania. Dziennie wypada ich około 100 włosów. Gdy przez dłuższy czas wypada więcej włosów – fryzura ulega przerzedzeniu i mówimy wówczas o nadmiernym wypadaniu włosów, a nawet łysieniu.

Łysienie telogenowe – częsta przyczyna wypadania włosów

Łysienie telogenowe to nadmierne wypadanie włosów, wynikające z przejścia w fazę spoczynku większości włosów na głowie. Wydłużenie się fazy telogenowej może mieć charakter jednorazowy, jak i długotrwały i może być generowane rozmaitymi czynnikami. Najważniejsze przyczyny łysienia telogenowego to:
– zaburzenia hormonalne towarzyszące menopauzie, ciąży i okresowi poporodowemu, niedoczynności lub nadczynności tarczycy
– zatrucia metalami ciężkimi
– choroby zakaźne
– stres
– urazy i operacje
– niedobory pokarmowe (głównie żelaza i cynku)
– długotrwałe przyjmowanie niektórych leków (antykoncepcja hormonalna, heparyna, retinoidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne)
Niekiedy trudno jest ustalić przyczynę telogenowego wypadania włosów, gdyż do wypadania włosów dochodzi po około trzech miesiącach od zadziałania czynnik sprawczego. Łysienie telogenowe u kobiet i mężczyzn objawia się w podobny sposób: dochodzi do przerzedzenia włosów na całej powierzchni skóry głowy. Łysienie to ma charakter odwracalny – po ustąpieniu działania czynnika sprawczego włosy powinny odrosnąć w ciągu 6 – 12 miesięcy.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to częsta przyczyna utraty włosów u mężczyzn, ale także u kobiet. Kiedy pojawia się łysienie androgenowe? Przyczyny to nadmiar męskich hormonów płciowych, czyli androgenów, które oddziałują na mieszki włosowe, prowadząc do ich miniaturyzacji oraz wypadania włosów. Łysienie androgenowe u mężczyzn związane jest z predyspozycjami genetycznymi, prowadzącymi do zwiększonej wrażliwości mieszków włosowych na działanie DHT, czyli dihydrotestosteronu. Dlatego łysienie to występuje rodzinnie, ponadto pojawia się dość wcześnie –nawet około 17 – 18 roku życia. Z kolei łysienie androgenowe u kobiet wynika z zaburzeń hormonalnych towarzyszących ciąży, menopauzie, zespołowi policystycznych jajników. Dochodzi do zaburzenia proporcji między żeńskimi i męskimi hormonami płciowymi.
Jak rozpoznać łysienie androgenowe? U mężczyzn pojawiają się charakterystyczne zakola – wypadają włosy zlokalizowane w części czołowej i ciemieniowej. Z kolei u kobiet zauważalne jest przerzedzenie włosów na czubku głowy, z zachowaniem nienaruszonego owłosienia na linii czołowej. Często łysieniu androgenowemu u kobiet towarzyszy hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie na ciele, a także trądzik i nadwaga. Na łysienie androgenowe dobrze się sprawdza karboksyterpia głowy.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to nadmierne wypadanie włosów o charakterze niezapalnym. U podłoża łysienia plackowatego leżą procesy autoimmunologiczne, gdy organizm syntetyzuje przeciwciała niszczące mieszki włosowe. Łysienie plackowate może być także spowodowane przewlekłym stresem. Łysienie plackowate ma bardzo charakterystyczny przebieg – utrata włosów następuje ogniskowo, na owalnych obszarach o średnicy 5 – 10 cm. Wokół ognisk wyłysienia pojawiają się tzw. włosy wykrzyknikowe, czyli ułamane włosy o grubszej średnicy. Ten typ łysienia występuje u dzieci i dorosłych; najczęściej włosy odrastają samoistnie po upływie kilku miesięcy.

Zobacz również:

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję