fbpx

trądzik różowatyTrądzik różowaty to choroba przewlekła o charakterze zapalnym, który najczęściej obejmuje środkową część twarzy. Najczęściej pierwsze zmiany skórne pojawiają się w okolicy nosa, a następnie rozszerzają się na skórę policzków, podbródka i czoła, a także bocznego obszaru szyi. U podłoża choroby leży nadmierna reaktywność naczyń krwionośnych twarzy – i w początkowym etapie choroby charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy, spowodowany rozszerzaniem naczynek krwionośnych (okres rumieniowy trądziku różowatego). Zaczerwienienie twarzy ma charakter napadowy i towarzyszy działaniu czynników sprzyjających nadreaktywności naczyń krwionośnych:
– stresu i silnych emocji
– ekspozycji na słońce
– korzystaniu z sauny
– diety bogatej w ostre przyprawy, mocną kawę i herbatę
– spożywaniu alkoholu
– stosowania niektórych leków (glikokortykosteroidów stosowanych w postaci maści na twarz, antybiotyków, leków obniżających poziom cholesterolu, kwasu nikotynowego, wysokich dawek witaminy B6 i B12)
– infekcji opryszczką
W przebiegu trądziku różowatego dochodzi także do powstania teleangiektazji, czyli poszerzonych naczynek krwionośnych. W zaawansowanej postaci choroby dochodzi do pojawienia się grudek i krostek – jest to okres grudkowo – krostkowy. W ciężkich przypadkach może dojść do przerostu i włóknienia gruczołów łojowych, powstania rozległych zmian zapalnych i przerostowych, które mogą nawet zmieniać rysy twarzy (okres przerostowy choroby). Taka postać trądziku różowatego spotykana jest przede wszystkim u mężczyzn w wieku 40 – 60 lat.

Zobacz również:

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję