fbpx

tłusta ceraTłusta cera to jeden z najczęściej spotykanych typów skóry, charakteryzujący się nadmiernym przetłuszczaniem. Cera tłusta u mężczyzn i kobiet to problem natury estetycznej, a niekiedy – także i zdrowotnej. Niektórzy błędnie dokonują subiektywnej oceny rodzaju skóry, uznając za tłustą cerę mieszaną. Taka samodzielna próba diagnozy skóry może zatem skutkować niewłaściwą jej pielęgnacją i pogłębianiem się problemów z cerą.

Tłusta cera charakterystyka

Cera tłusta charakteryzuje się ona rozszerzonymi porami, a także powstawaniem zaskórników i zmian trądzikowych. Charakterystyczna dla tłustej cery jest jej lepkość i nadmierne świecenie się, a także poszarzały, ziemisty kolor, a także skłonność do nadmiernego rogowacenia naskórka. Tłusta cera jest bardziej podatna na powstawanie zmian trądzikowych. Ponadto cera przetłuszczająca się może posiadać cechy innych problematycznych cer, np. skóry wrażliwej czy naczynkowej. Rozpoznanie rodzaju skóry najlepiej jest pozostawić specjaliście w gabinecie kosmetycznym; w przypadku cery tłustej wykorzystywany jest w tym celu przede wszystkim sebumetr.

Cera tłusta przyczyny

Przyczyny są wielorakie – a jedną z najważniejszych są predyspozycje genetyczne. Inną przyczyną są zaburzenia hormonalne, zwłaszcza te towarzyszące dojrzewaniu płciowemu czy ciąży. Kolejne czynniki mogące sprzyjać przetłuszczaniu się skóry to nieodpowiednia jej pielęgnacja, a także dieta obfitująca w ostre przyprawy, czekoladę czy kawę. Nie należy zapominać o negatywnym wpływie stresu czy nadmiernej ekspozycji na słońce. Wszystkie te czynniki prowadzą do nadmiernej pracy gruczołów łojowych, co z jednej strony sprzyja nieestetycznemu świeceniu się skóry, ale z drugiej – stwarza idealne warunki do namnażania się bakterii. W świetle gruczołów łojowych kumulują się zrogowaciałe komórki naskórka, a wydzielany w nadmiarze łój sprzyja rozwojowi bakterii i powstawaniu zmian ropnych. Ponadto w rozszerzonych porach skórnych kumulują się wszelkie zanieczyszczenia, a zatem powszechnie występuje kombinacja: tłusta cera – zatkane pory.

Cera tłusta pielęgnacja

Pielęgnacja tłustej cery sprowadza się do stosowania kosmetyków dedykowanych skórze tłustej, a także regularnego odwiedzania gabinetu kosmetologicznego. Profesjonalne zabiegi na tłustą cerę to m. in. mikrodermabrazja, laseroterapia oraz peelingi chemiczne z kwasami oraz oczyszczanie wodorowe. Co dzięki takim zabiegom zyskają posiadacze tłustej cery? Zabiegi te rozjaśniają skórę, skutecznie usuwają martwy naskórek, oczyszczają pory i usuwają zaskórniki i wągry, a także minimalizują ryzyko rozwoju zmian zapalnych.

Zobacz również:

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję