fbpx

rozszerzone naczynkaNieestetyczne zaczerwienienie skóry uznawane jest za poważny problem kosmetyczny, a niekiedy także zdrowotny. Czerwony odcień skóry wynika z przeświecających naczyń krwionośnych, co jest najbardziej widoczne podczas nadmiernego rozszerzenia naczyń. Skóra dotknięta problemem rozszerzonych naczyń krwionośnych i zaczerwienieniem określana jest mianem cery naczynkowej. Początkowo zaczerwienienie skóry ma charakter przejściowy i związane jest z oddziaływaniem czynników sprzyjających rozszerzeniu naczyń krwionośnych. Najważniejsze bodźce sprzyjające pojawieniu się rumienia na twarzy to:
– silne emocje lub stres
– spożywanie alkoholu
– picie mocnej kawy lub herbaty
– wahania temperatury otoczenia
– ekspozycja na słońce
– miejscowe stosowanie glikokortykosteroidów w postaci preparatów na skórę
Z czasem taki przemijający rumień może ulec utrwaleniu i pojawiają się teleangiektazje, czyli stale rozszerzone naczynka krwionośne. Ich dłuższe utrzymywanie się generuje powstanie procesów zapalnych, krost i grudek, a także włóknienia tkanek miękkich. Ostatecznie może dojść do rozwoju trądziku różowatego. Teleangiektazje mogą powstać także w przebiegu niektórych chorób, np. naczyniak gwiaździsty w marskości wątroby. Takie zmiany naczyniowe generowane działaniem rozmaitych czynników określane są mianem teleangiektazji wtórnych. Zaś teleangiektazje wrodzone (pierwotne) związane są z pierwotnymi schorzeniami skóry. Najbardziej narażone na pojawienie się teleangiektazji i cery naczynkowej są kobiety, co wynika z wpływu estrogenów, działających relaksująco na mięśnie ścian naczyń krwionośnych. Rozwojowi teleangiektazji sprzyja także ciąża.

Naczyniaki

Szczególnym rodzajem zmian naczyniowych są naczyniaki, czyli bardziej rozległe zmiany skórne, wynikające z rozszerzenia naczyń krwionośnych bądź nadmiernej proliferacji komórek śródbłonka. Większość naczyniaków pojawia się u niemowląt i zanika samoistnie do 10 roku życia; około 10% naczyniaków ma charakter utrwalonej zmiany. Naczyniaki najczęściej stanowią jedynie problem estetyczny, choć bywa i tak, że mogą uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie. Naczyniaki płaskie zlokalizowane są najczęściej na twarzy oraz szyi i przybierają postać czerwonej plamy nie przekraczającej powierzchni skóry. Naczyniaki jamiste zlokalizowane są na skórze twarzy, owłosionej skórze głowy oraz błonach śluzowych jamy ustnej; mają charakter sinoczerwonych okrągłych guzków. Natomiast naczyniaki gwiaździste to występujące na twarzy drobne guzki z rozchodzącymi się promieniście naczynkami krwionośnymi. Jedynym sposobem pozbycia się zarówno rozszerzonych naczynek jak i naczyniaków jest laserowe zamykanie naczynek.

Zobacz również:

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję