fbpx

rozstępyRozstępy to przebiegające równolegle, wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry, które w pierwszej fazie są wyniosłe i obrzękowate, zaś z upływem czasu ulegające zanikowi. Powstają jako następstwo upośledzenia funkcji fibroblastów do syntezy kolagenu i elastyny; patologiczne, osłabione włókna wykazują znaczną kruchość i niestabilność struktury, pociągając za sobą remodeling skóry właściwej. Rozstępy w pierwszej fazie, zwanej zapalną, mają postać żywych, czerwonych pasm i na tym etapie łatwo można się ich pozbyć. W fazie drugiej, zanikowej, dochodzi do wyblaknięcia i spłaszczenia zmian skórnych. Jednak ten pozorny zanik rozstępów oznacza utrwalenie zmian i trudności w ich całkowitym zwalczeniu na tym etapie.

Rozstępy w trakcie ciąży i podczas karmienia

Jakie są przyczyny rozstępów? Najogólniej mówiąc – nagłe rozszerzanie się i kurczenie skóry. Najbardziej oczywistą przyczyną powstawania rozstępów jest ciąża. Włókna kolagenowe są bardzo elastyczne, jednak znaczne rozciąganie się skóry na brzuchu prowadzi do przerwania tych włókien i powstania na skórze nieestetycznych zmian. Rozstępy na brzuchu pojawiają się najczęściej w 6 – 7 miesiącu ciąży. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym powstaniu rozstępów jest poród, któremu towarzyszy nagłe obkurczenie się skóry na brzuchu. Ponadto ciąża charakteryzuje się zmianami hormonalnymi, które sprzyjają zmniejszeniu nawodnienia skóry – a to czyni ją bardziej podatną na powstanie rozstępów. Podobne są przyczyny powstania rozstępów na piersiach w przebiegu ciąży oraz karmienia piersią. Niektóre kobiety w ciąży nie muszą jednak martwić się rozstępami po ciąży lub powstałe rozstępy są mało widoczne. Od czego to zależy? Na powstanie rozstępów wpływ mają indywidualne predyspozycje oraz podatność skóry na rozciąganie, a także pielęgnacja skóry – nie tylko w okresie ciąży, ale także przed nią. Rozstępy po urodzeniu dziecka mogą powstawać nie tylko na brzuchu czy piersiach, ale także na biodrach czy dolnej części pleców.

Inne przyczyny Rozstępów

Rozstępy na skórze towarzyszą nagłym zmianom wagi – szybkie tycie, a następnie odchudzanie generuje utratę elastyczności skóry i jej osłabienie. Problem rozstępów dotyczy także mężczyzn, którzy w szybkim tempie rozbudowują masę mięśniową; problem nasila się, gdy intensywnym treningom towarzyszy stosowanie sterydów. Rozstępy towarzyszą także przewlekłemu stosowaniu steroidów w celach terapeutycznych, a także schorzeniom przebiegającym z nadmiernym wydzielaniem kortykosteroidów – zespołowi Cushinga lub chorobie Cushinga. Wówczas powstają bardzo głębokie i rozległe rozstępy, które zlokalizowane są nie tylko na brzuchu, ale także ramionach, udach i pośladkach czy piersiach.
U młodzieży w okresie wzrostu możliwe jest powstanie tzw. rozstępów rozwojowych, które są efektem gwałtownego wzrostu organizmu. Świeże rozstępy dobrze reagują na mezoterapie mikroigłową natomiast stare rozstępy są bardzo trudne do usunięcia i wymagają kompleksową kuracje laserową.

Zobacz również:

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję