fbpx

przebarwieniaPrzebarwienia na skórze

Przebarwienia to jedne z najpowszechniej występujących defektów estetycznych, które mogą dotyczyć osób w każdym wieku, choć częstość ich powstawania wzrasta z wiekiem. Przebarwienia skóry mogą różnić się wielkością, kształtem i barwą, a ich najczęstsza lokalizacja to twarz, dłonie i dekolt.

Przebarwienia – jak powstają?

Przebarwienia na skórze są konsekwencją nadmiernej kumulacji melaniny – fizjologicznego barwnika skóry. Melanina nadaje skórze charakterystyczny odcień i chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Gdy melanocyty (komórki wytwarzające melaninę) nie działają prawidłowo – powstają przebarwienia. W zależności od głębokości zmian przebarwienia dzielą się na przebarwienia naskórkowe (bardziej płytkie) oraz przebarwienia skórne (zlokalizowane w obrębie skóry właściwej). Najczęściej przebarwienia powstają na tych obszarach skóry, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych. Takie przebarwienia na twarzy, przebarwienia na rękach czy dekolcie są poważnym problemem estetycznym, gdyż są doskonale widoczne i trudno je zamaskować. Przebarwienia skóry najczęściej przyjmują postać:
– piegów
– plam soczewicowatych
przebarwień pozapalnych
przebarwień potrądzikowych
ostudy

Przebarwienia na twarzy

Przebarwienia na twarzy powstają przede wszystkim pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce. Promieniowanie UV sprzyja nadmiernej aktywacji melanocytów i miejscowej kumulacji pigmentu w skórze. Powstaniu posłonecznych przebarwień na twarzy i dłoniach sprzyjają także związki fotouczulające zawarte w lekach, perfumach, kosmetykach. Nierzadko występują przebarwienia skóry w ciąży, w przebiegu menopauzy a także podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej . Wtedy przyczyną powstania przebarwień na skórze są zaburzenia hormonalne.
Wraz z wiekiem dochodzi do rozwoju tzw. plam soczewicowatych (plam starczych, plam wątrobowych), które powstają na skutek kumulacyjnego działania wspomnianych czynników. W zależności od rodzaju przebarwień można skorzystać z zabiegów laserowych lub peelingów chemicznych.

Przebarwienia po trądziku

Przebarwienia po trądziku to specyficzny rodzaj przebarwień skórnych, powstałych w konsekwencji stanu zapalnego, najczęściej towarzyszącego rozdrapywaniu zmian trądzikowych. W konsekwencji dochodzi do nadprodukcji melaniny i powstania przebarwień o różowo – brązowej barwie, którym nierzadko towarzyszą blizny potrądzikowe. Przebarwienia potrądzikowe mogą ustępować samoistnie, jednak trwa to wiele miesięcy. Takie przebarwienia pozapalne skóry mogą powstać także w miejscu poparzenia skóry, a także po ustąpieniu zmian skórnych w przebiegu ospy czy innych infekcji wirusowych.

Zobacz również:

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję