fbpx

plamy na skórze

Plamy na skórze przez wiele osób traktowane są jedynie jako problem natury estetycznej, podczas gdy w rzeczywistości mogą być manifestacją problemów zdrowotnych. Dlatego każda taka zmiana skórna wymaga konsultacji dermatologicznej. Czym jest plama na skórze i jak odróżnić ją od innych zmian skórnych? Plamy na skórze wyróżniają się następującymi cechami:

– plama jest wyraźnie odgraniczona od otaczającej ją skóry
– plama wyróżnia się jedynie odmiennym zabarwieniem, a nie strukturą
– plama skórna nie jest wyczuwalna w badaniu palpacyjnym i leży w tej samej płaszczyźnie, co otaczająca skóra
Plamy mogą mieć różne zabarwienie, a barwa plamy skórnej może stanowić wskazówkę o przyczynie jej powstania. Najczęściej czerwone plamy na skórze, przechodzące w odcień brunatny są związane z zaburzeniami unaczynienia lub przekrwieniem skóry, plamy sine są konsekwencją niewystarczającego ukrwienia zmiany skórnej. Białe plamy na skórze związane są z miejscową jej depigmentacją, zaś brązowe plamy na skórze są efektem nadmiernej pigmentacji skóry.
Plamy na skórze mogą powstać w konsekwencji nadmiernego przekrwienia skóry, z towarzyszącym często stanem zapalnym. Mogą to być czerwone plamy na twarzy, plamy na dłoniach oraz plamy w innej lokalizacji, które pod wpływem ucisku skóry przejściowo bledną. Biorąc pod uwagę wielkość i rozległość takich plam, wyróżniamy:
plamy rumieniowe towarzyszące infekcjom wirusowym lub mające charakter osutki polekowej; są drobne zmiany skórne, które mogą zlewać się
rumień pojawiający się przejściowo pod wpływem działania czynników rozszerzających naczynia krwionośne, np. niektórych leków czy emocji; rumień o charakterze trwałym towarzyszy stanom zapalnym w przebiegu odczynu fotoalergicznego czy fototoksycznego; rumień jest zmiana skórna bardziej rozległą niż plamy rumieniowe. Rumień można skutecznie zniwelować laserem DYE- VL
erytrodermia to bardzo rozległa zmiana skórna o charakterze zapalnym; ma postać czerwonych plam na skórze, złuszczających się i mogących swędzieć;
W przeciwieństwie do czerwonych plam na skórze związanych z jej przekrwieniem, obszary niedostatecznego ukrwienia maja barwę siną, co wynika z odtlenowania krwi. Tego typu zmiany mogą być generowane niskimi temperaturami, niewydolnością żylną lub chorobami krwi (np. poliglobulią).

Kolejna grupą plam skórnych są te związane z zaburzeniami unaczynienia, a ściślej – nadmiernym rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Mogą to być zmiany o charakterze nabytym lub wrodzonym. Wrodzone zmiany skórne to:
– naczyniaki, czyli zmiany nowotworowe naczyń o charakterze brunatnych, sinych lub czerwonych plam na skórze dłoni, twarzy czy tułowia
– znamię ogniste
Z kolei zmiany nabyte to przede wszystkim teleangiektazje, pajączki naczyniowe i naczyniaki starcze.

Brązowe plamy na skórze najczęściej są konsekwencją nagromadzenia barwnika skóry – melaniny. Brązowe plamy na twarzy częstą towarzyszą zmianom hormonalnym u kobiet i określane są mianem ostudy (melanodermii), z kolei plamy soczewicowate są charakterystyczne dla osób w starszym wieku, które nie unikały ekspozycji na słońce. Ciemne lub czarne plamy na skórze mogą towarzyszyć wrodzonym chorobom metabolicznym (np. alkaptonurii czy melanozie). Z kolei białe plamy na skórze towarzyszą bielactwu, czyli obumierania komórek barwnikowych skóry.

Zobacz również:

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję