fbpx

Leczenie migreny botoksemMigrena to przewlekły zespół bólowy ze współtowarzyszącymi objawami neurologicznymi. Migrena dotyczy ponad 10% osób na całym świecie. Podobne statystyki dotyczą Polski. Migrena najczęściej diagnozowana jest u kobiet między 30 a 40 rokiem życia, choć chorują osoby w każdym wieku, także mężczyźni – choć znacznie rzadziej. Zdarzają się także przypadki migreny u dzieci. W związku z tym, że choroba ma charakter przewlekły, wymaga długotrwałego leczenia. Kiedyś jedyną metodą leczenia migreny była farmakoterapia, jednak stosowanie leków wiąże się z występowaniem wielu działań niepożądanych. Poza tym skuteczność leczenia farmakologicznego nie zawsze jest zadowalająca. Na szczęście osoby chorujące na migrenę mają dostęp do innej, niezwykle skutecznej metody leczenia migreny – toksyną botulinową. Co sprawia, że botoks na migrenę tak doskonale sprawdza się w leczeniu bólu? I czy każdy może poddać się takiemu leczeniu?

Jak rozpoznać, czy to migrena?

Mianem migreny określane są niekiedy rozmaite rodzaje bólów głowy. W rzeczywistości jednak migrena to bardzo specyficzny typ bólu głowy o bardzo charakterystycznym przebiegu. Wyróżnia się dwie postacie migreny – z aurą i bez aury. Migrena bez aury to trwający 4 – 72 godziny ból głowy, spełniający co najmniej dwa z poniższych kryteriów:

– pulsujący charakter bólu

– ból o umiarkowanej lub dużej intensywności

– jednostronna lokalizacja

– ból nasilający się podczas aktywności fizycznej

Dodatkowo występować mogą nudności i wymioty, światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki. Natomiast w przebiegu migreny z aurą poprzedzona jest wystąpieniem objawów neurologicznych, które poprzedzają atak bólu. Mowa m. in. o zaburzeniach widzenia, parestezjach, połowiczych niedowładach czy zaburzeniach mowy.

Kiedy dochodzi do rozwoju migreny? Na rozwój choroby narażone są szczególnie kobiety oraz osoby, w rodzinie których występuje to schorzenie. A pojawienie się bólu może być prowokowane oddziaływaniem takich czynników jak stres, niewłaściwa dieta, silne bodźce słuchowe czy wzrokowe, zmiana warunków pogodowych, zaburzenia hormonalne, zbyt krótki lub zbyt długi sen oraz stosowanie niektórych leków.

Leczenie migreny

W przypadku terapii migreny ogromne znaczenie ma profilaktyka – a ta sprowadza się przede wszystkim do unikania wymienionych czynników mogących wywołać atak migreny. Oczywiście – nie zawsze jest to możliwe. Dlatego w ramach profilaktyki migreny stosowane są także leki z grupy beta – adrenolityków, blokerów kanału wapniowego, leków antydepresyjnych i przeciwpadaczkowych. Taką terapię profilaktyczną należy stosować przez 6 – 12 miesięcy, po czym powoli odstawiać stosowany lek. Bardziej problematyczna okazuje się być profilaktyka migreny przewlekłej, czyli takiej, w przebiegu której ból głowy występuje przez co najmniej 15 dni w miesiącu w okresie minimum trzech miesięcy. Osoby dotknięte przewlekłą migreną bardzo często nadużywają rozmaitych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, aby móc normalnie funkcjonować. Ponadto stosowane profilaktycznie leki –  topiramat, amitryptylina i propranolol mogą prowadzić do pojawienia się wielu działań niepożądanych, takich jak zaburzenia snu, zawroty głowy, zaburzenia żołądkowe, senność, przyrost masy ciała. Poza tym – leki tego typu można stosować tylko przez jakiś czas. Na szczęście istnieje bardzo skuteczna, a zarazem bezpieczna alternatywa dla farmakoterapii – to botox.

Botoks na migrenę

Botoks, czyli toksyna botulinowa typu A to związek syntetyzowany przez bakterie Clostridium botulinum. Toksyna ta posiada właściwość blokowania przewodnictwa nerwowo – mięśniowego. Po wykonaniu iniekcji toksyny botulinowej wiąże się ona ze specyficznymi receptorami komórkowymi, hamując syntezę acetylocholiny – a to przekłada się na rozluźnienie mięśni. Zastosowanie toksyny botulinowej w migrenie wynika z możliwości zablokowania uwalniania neuroprzekaźników odpowiedzialnych za powstawanie bólu.

Zarówno Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, jak i Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy uznają zastosowanie toksyny botulinowej jako niezwykle skuteczną metodę leczenia migreny. Wskazaniem do stosowania botoksu w leczeniu migreny jest przede wszystkim brak odpowiedzi na leczenie farmakologiczne. Ale nie tylko – taka postać terapii okazuje się być bardzo skuteczna także w przypadku pacjentów monitorowanych pod kątem nadużywania leków przeciwbólowych,  a także podczas próby odstawiania doraźnych leków przeciwbólowych. Zastosowanie botoksu jako metody profilaktyki migreny przewlekłej uwzględnione zostało w projekcie „Profilaktyka Przewlekłej Migreny” opracowanym przez polskich ekspertów.

Zabieg botoksu u osób chorujących na migrenę polega na wstrzykiwaniu toksyny w określone miejsca w obrębie mięśni głowy i szyi:

– mięśnia czołowego

– mięśnia podłużnego

– mięśnia skroniowego

– mięśnia czworobocznego

– mięśnia marszczącego brwi

– mięśni przykręgosłupowych odcinka szyjnego.

Zabieg trwa kilkanaście minut i nie wymaga specjalnego przygotowania. Wykonywanych jest co najmniej 31 nakłuć w punktach, które obejmują całą głowę i wszystkie zakończenia nerwowe odpowiedzialne za powstanie bólu migrenowego. Najczęściej jest to 7 wstrzyknięć w okolicę czoła, po 5 w okolicę potylicy z każdej strony, po 3 w okolice karku oraz po 4 w okolicę skroniową. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, można od razu powrócić do codziennej aktywności. Nie należy ponadto obawiać się unieruchomienia mięśni głowy i zaburzeń swobodnego poruszania głową – miejsca iniekcji są wyznaczane bardzo starannie.

Efekty leczenia migreny toksyną botulinową

Efekt zastosowania toksyny botulinowej w redukcji bólów migrenowych utrzymuje się przez około 6 – 12 tygodni, a po upływie tego czasu zabieg warto powtórzyć. Najlepiej jest wykonać serię trzech zabiegów w odstępie 12 tygodni. Już jednorazowe wykonanie zabiegu zapewnia zredukowanie częstości występowania bólu, zaś wykonanie całej serii może przynieść długotrwały efekt przeciwbólowy. Jeśli dolegliwości powracają, można przyjąć dawkę przypominającą.

Zastosowanie botoksu okazuje się być skuteczne w niemal 80% przypadków; u ponad połowy pacjentów uzyskać można całkowite ustąpienie bólu, u pozostałych zaś – znaczne ograniczenie częstości napadów bólowych oraz intensywności bólu. Zabieg botoksu pomaga ponadto ograniczyć znacznie ilość stosowanych leków przeciwbólowych, co przynosi wymierne korzyści dla zdrowia.

Ograniczeniem w zastosowaniu toksyny botulinowej jest ciąża i laktacja, schorzenia autoimmunologiczne, niewyrównana cukrzyca czy nowotwory.

Zobacz również:

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję