fbpx

cellulitCellulit (lipodystrofia) to zaburzenie o wieloczynnikowej etiologii. Cellulit dotyka 80% kobiet na całym świecie. Najbardziej oczywistym czynnikiem predysponującym jest właśnie płeć – kobiety, ze względu na charakterystyczną strukturę tkanki tłuszczowej i łącznej są bardziej narażone niż mężczyźni. Cellulitis postrzegany jest wyłącznie jako problem natury estetycznej, gdy w rzeczywistości stanowi on także problem zdrowotny, prowadzący m. in. do zaburzeń mikrocyrkulacji krwi.
Cellulit nie powinien być utożsamiany wyłącznie z nadwagą. Owszem – cellulit jest przypadłością bardzo często towarzyszącą nadmiernej kumulacji tkanki tłuszczowej – najczęstsza lokalizacja to cellulit na brzuchu i cellulit na udach. Ale także szczupłe kobiety dostrzegają na ciele charakterystyczne zmiany podskórne. Wyróżnia się dwa rodzaje cellulitu:
cellulit wodny– częsty u kobiet szczupłych, aktywnych fizycznie, ze skłonnością do obrzęków; manifestuje się gromadzeniem wody w tkankach i obrzękami; obejmuje swym zasięgiem kostki, kolana i łydki; zauważalny jest on pod wpływem ucisku skóry, dodatkowo towarzyszy mu suchość i szorstkość skóry.
cellulit tłuszczowy– jest wyrazem zaburzeń krążenia oraz nieprawidłowej gospodarki lipidowej; zmiany obejmują znaczne obszary głębokich warstw tkanki podskórnej, a lokalizacja cellulitu tłuszczowego to przede wszystkim brzuch, uda i pośladki; są to te miejsca, w których u kobiet występuje fizjologiczna kumulacja tkanki tłuszczowej.
Praktycznie każda kobieta narażona jest na rozwój cellulitisu; co więcej – także mężczyźni mogą mieć cellulit. Przyczyny rozwoju cellulitu są bardzo zróżnicowane.
Jak powstaje cellulit wodny czy tłuszczowy? Duże znaczenie w rozwoju pomarańczowej skórki ma nadmierna ilość tkanki tłuszczowej, choć osoby szczupłe także cierpią na te dolegliwość. (W tym wypadku najlepsze efekty daje Endermologia LPG) Na rozwój cellulitu mają też wpływ zaburzenia hormonalne, a ściślej- nadmiar estrogenów. Stąd bardziej narażone są kobiety po okresie pokwitania oraz te zażywające doustne środki antykoncepcyjne. Siedzący tryb życia jest kolejnym bardzo niesprzyjającym czynnikiem- brak ruchu hamuje działanie tzw. pompy mięśniowej, usprawniającej krążenie i zapobiegającej obrzękom. Zaburzeniom krążenia i obrzękom sprzyja także noszenie wąskich ubrań i wysokich obcasów. Dieta obfitująca w sól, kofeinę, używki oraz tłuszcze zwierzęce i proste węglowodany sprzyja rozwojowi lipodystrofii. I oczywiście stres – wydzielany w stresującej sytuacji kortyzol powoduje zmniejszenie elastyczności skóry. Kluczowe znaczenie ma zatem nasz styl życia, a także ogólny stan zdrowia. W naszym gabinecie kosmetycznym w Krakowie można skorzystać z najnowszej generacji zabiegów.

Zobacz również:

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję