fbpx

bruzdy nosowo wargoweBruzdy nosowo wargowe to anatomiczne struktury twarzy ciągnące się od skrzydełek nosa aż do kącików ust. Są widoczne u każdego, szczególnie podczas uśmiechu. U młodych osób skóra na twarzy jest mocno napięta, więc bruzdy nosowo – wargowe w młodym wieku nie są bardzo widoczne. Jednak wraz z upływem lat bruzdy te pogłębiają się, co wpływa negatywnie na wygląd, nadając twarzy zmęczony wyraz. Jak powstają bruzdy nosowo wargowe? Przyczyny pogłębiania się bruzd wraz z wiekiem to:
– powstanie nadmiaru luźnej skóry
– opadanie policzków pod wpływem sił ciężkości
Skóra z upływem lat staje się cieńsza, zmniejsza się zawartość włókien kolagenowych, stopniowo zanika tkanka mięśniowa i tłuszczowa. Zadziałanie tych czynników w okolicach twarzy sąsiadujących z bruzdami nosowo – wargowymi powoduje ich pogłębienie się, czemu sprzyja stałe przymocowanie skóry wzdłuż bruzd do kości twarzoczaszki. Tempo pogłębiania się bruzd jest kwestią indywidualną, zależy od stopnia nawodnienia skóry, wahań wagi, stopnia mimiki twarzy oraz predyspozycji genetycznych.
W bliskim sąsiedztwie bruzd nosowo – wargowych powstają tzw. bruzdy marionetki, czyli głębokie zmarszczki prowadzące od policzka do brody. Ich powstanie związane jest z wiotczeniem skóry, wahaniami wagi generowanymi tyciem i chudnięciem, a także z anatomią twarzy (głównie mało wydatnymi kośćmi policzkowymi czy nisko ulokowanej kości jarzmowej).
Bardzo widocznymi zmianami na twarzy są bruzdy na czole, przybierające postać przebiegających poziomo głębokich zmarszczek. Ich powstanie wiąże się przede wszystkim z postępującymi procesami starzenia się skóry, a także mimiką twarzy. Podobne są przyczyny powstania tzw. lwiej bruzdy, czyli pionowej zmarszczki zlokalizowanej między brwiami. Sposób eliminowania bruzd zależy od ich lokalizacji i tak o ile na bruzdy nosowo wargowe najlepiej użyć kwas hialuronowy to na lwią bruzdę zdecydowanie skuteczniejszy jest Botox.

Zobacz również:

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję