fbpx

bruksizmŻwacze są silnymi, zwartymi mięśniami, które unoszą żuchwę ku górze i przyciskają ją do górnych zębów. Niekontrolowana aktywność żwaczy oraz ich nadmierne napięcie, prowadzą do mimowolnego zaciskania się zębów oraz tarcia nimi o siebie, czego efektem jest charakterystyczny dźwięk zgrzytania. To właśnie jest bruksizm, który staje się problemem coraz większej liczby pacjentów.

Bruksizm – przyczyny

W opinii lekarzy, bruksizm jest schorzeniem psychosomatycznym. Oznacza to, że oprócz takich czynników jak wady zgryzu, niewłaściwie dobrane mostki, plomby i korony, czy nawet nadmierne żucie gumy, na rozwinięcie się bruksizmu, wpływają też czynniki psychologiczne. Jego przyczyną może być przede wszystkim zbyt duży i długotrwały stres oraz życie w ciągłym napięciu.

Bruksizm – objawy i skutki

Bruksizm jest schorzeniem zaliczanym do zaburzeń snu, gdyż to właśnie w nocy występują jego objawy. Niezwykle silne napięcie mięśni żwaczy sprawia, że zęby zbyt mocno na siebie naciskają, czego efektem jest ich ścieranie. Co więcej, w niektórych przypadkach dochodzi nawet do ukruszenia, czy nawet złamania zębów. Z czasem mogą pojawić się też stany zapalne i zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych. Ruchy żuchwy stają się trudniejsze i ograniczone, a do tego powodują ból.

Co ciekawe, konsekwencje związane z tym schorzeniem nie ograniczają się jedynie do dolegliwości w obrębie samej żuchwy. Nieleczony bruksizm może być także przyczyną silnych migren oraz bólu w obrębie twarzy, gardła, szyi, pleców, czy ramion. Często jest on ukrytym źródłem naszych problemów z kręgosłupem, wzrokiem, słuchem,  a nawet z libido.

W niektórych przypadkach, bruksizm wpływa też na nasze relacje z partnerem. Nocne zgrzytanie zębami jest dość głośne, przez co może budzić bliską nam osobę i prowadzić do konfliktów lub problemów ze snem.

W dłuższej perspektywie, osoby cierpiące na bruksizm, mogą także zauważyć negatywne zmiany w wyglądzie swojej twarzy. Nadmierna aktywność mięśni żwaczy sprawia, że bardziej się uwidaczniają, co skutkuje deformacją kształtu twarzy pacjenta.

Jest udowodnione naukowo że botox znacząco rozluźnia mięśnie żwaczy co eliminuje zgrzytanie zębami.

Zobacz również:

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję