bruksizmŻwacze są silnymi, zwartymi mięśniami, które unoszą żuchwę ku górze i przyciskają ją do górnych zębów. Niekontrolowana aktywność żwaczy oraz ich nadmierne napięcie, prowadzą do mimowolnego zaciskania się zębów oraz tarcia nimi o siebie, czego efektem jest charakterystyczny dźwięk zgrzytania. To właśnie jest bruksizm, który staje się problemem coraz większej liczby pacjentów.

Bruksizm – przyczyny

W opinii lekarzy, bruksizm jest schorzeniem psychosomatycznym. Oznacza to, że oprócz takich czynników jak wady zgryzu, niewłaściwie dobrane mostki, plomby i korony, czy nawet nadmierne żucie gumy, na rozwinięcie się bruksizmu, wpływają też czynniki psychologiczne. Jego przyczyną może być przede wszystkim zbyt duży i długotrwały stres oraz życie w ciągłym napięciu.

Bruksizm – objawy i skutki

Bruksizm jest schorzeniem zaliczanym do zaburzeń snu, gdyż to właśnie w nocy występują jego objawy. Niezwykle silne napięcie mięśni żwaczy sprawia, że zęby zbyt mocno na siebie naciskają, czego efektem jest ich ścieranie. Co więcej, w niektórych przypadkach dochodzi nawet do ukruszenia, czy nawet złamania zębów. Z czasem mogą pojawić się też stany zapalne i zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych. Ruchy żuchwy stają się trudniejsze i ograniczone, a do tego powodują ból.

Co ciekawe, konsekwencje związane z tym schorzeniem nie ograniczają się jedynie do dolegliwości w obrębie samej żuchwy. Nieleczony bruksizm może być także przyczyną silnych migren oraz bólu w obrębie twarzy, gardła, szyi, pleców, czy ramion. Często jest on ukrytym źródłem naszych problemów z kręgosłupem, wzrokiem, słuchem,  a nawet z libido.

W niektórych przypadkach, bruksizm wpływa też na nasze relacje z partnerem. Nocne zgrzytanie zębami jest dość głośne, przez co może budzić bliską nam osobę i prowadzić do konfliktów lub problemów ze snem.

W dłuższej perspektywie, osoby cierpiące na bruksizm, mogą także zauważyć negatywne zmiany w wyglądzie swojej twarzy. Nadmierna aktywność mięśni żwaczy sprawia, że bardziej się uwidaczniają, co skutkuje deformacją kształtu twarzy pacjenta..

Poniżej zabiegi na: Bruksizm

Wszystkie zabiegi są poprzedzone konsultacją medyczną lub kosmetologiczną w celu dobrania odpowiedniej kuracji.
Toksyna Botulinowa

Botoks, czyli zabieg medycyny estetycznej z wykorzystaniem toksyny botulinowej to popularny zabieg medycyny estetycznej, który umożliwia redukowanie zmarszczek, a także profilaktykę ich powstawania. Toksyna botulinowa to neurotoksyna syntetyzowana przez bakterie Clostridium botulinum. Toksyna botulinowa hamuje aktywność acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. Dzięki temu botoks znajduje zastosowanie jako środek likwidujący zmarszczki mimiczne, a także redukujący nadpotliwość. W naszej klinice stosujemy preparaty najwyższej jakości – Botox i Azzalure; są to najbardziej znane na świecie preparaty z toksyną botulinową typu A. Wyróżniają się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem stosowania.

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.

tel. 12 264 85 15

tel. 500 77 99 71

Umów wizytę
medycyna estetyczna kraków