Leczenie migreny Kraków

Leczenie migreny toksyną botulinową

Migrena to jeden z najczęstszych, a zarazem – najbardziej dokuczliwych bólów głowy. Dotyka głównie kobiety i może pojawić się u osób w każdym wieku, choć najczęściej rozpoznawana jest w pierwszych czterech dekadach życia. Możliwa jest nawet migrena u dzieci. Migrena ma charakter nawracający i może uniemożliwić normalne funkcjonowanie chorego. Nasilenie objawów bólowych i towarzyszących mu dolegliwości może być naprawdę silne. Przewlekły ból głowy spowodowany migreną towarzyszy choremu przez większą część życia. Osoby dotknięte migrenami powinny prowadzić zdrowy styl życia, a także sięgać po skuteczne metody leczenia – farmakoterapię, a także innowacyjną terapię leczenia migreny toksyną botulinową.

Skąd się bierze migrena? – Przyczyny

Migrena to choroba o nieustalonej jednoznacznie przyczynie. Za pojawienie się bólu odpowiada gwałtowny skurcz, a następnie rozkurcz naczyń krwionośnych w mózgu. Zmiany w napięciu ścian naczyń wynikają z zaburzeń w syntezie neuroprzekaźnika serotoniny. Skąd się biorą takie zaburzenia? Na pewno nie bez znaczenia są predyspozycje genetyczne, gdyż migrena często występuje rodzinnie. Istnieje szereg czynników prowadzących do pojawienia się migreny. Przyczyny, które  występują najczęściej to:

  • stres
  • niewłaściwa dieta: nadmiar kofeiny, nieregularne przyjmowanie posiłków, spożywanie czerwonego wina, serów żółtych, orzechów ziemnych, cytrusów, czekolady, glutaminianu sodu czy aspartamu
  • nadmiar lub niedobór snu, nieregularny rytm dobowy
  • zmiany pogody – szczególnie często migrena przy zmianie pogody obserwowana jest podczas  wahań ciśnienia
  • stosowanie niektórych leków – bardzo często występuje migrena przy antykoncepcji hormonalnej
  • silne bodźce zewnętrzne: hałasy, intensywne zapachy, światło
  • towarzyszące menstruacji, ciąży czy menopauzie.

Migrena – objawy i postacie choroby

Migrena może występować w dwóch postaciach: jako migrena z aurą i migrena bez aury. W tej pierwszej pojawiają się charakterystyczne objawy neurologiczne poprzedzające ból, zaś w drugiej – pojawiają się wyłącznie dolegliwości bólowe. Aura przyjmuje najczęściej postać objawów wzrokowych – zaburzeń widzenia, ograniczenia pola widzenia, błysków światła. Rzadziej występują zaburzenia czucia – mrowienie i drętwienie kończyn czy ust, niedowłady połowicze, szumy uszne, a sporadycznie – zaburzenia świadomości. Aura występuje na kilka – kilkadziesiąt minut przed wystąpieniem bólu, natomiast znacznie wcześniej mogą pojawić się inne zwiastuny migreny, takie jak zmęczenie i drażliwość, ospałość, znużenie. Co ciekawe – zwiastuny migreny mogą pojawić się nawet na kilka dni przed napadem bólu. Bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie i leczenie migreny.

Czym charakteryzuje się ból migrenowy? Najczęściej ból utrzymuje się od 4 do 72 godzin i ma charakter pulsujący. Zazwyczaj ból występuje jednostronnie, choć zdarza się, że może obejmować obie strony głowy. Najczęstsza lokalizacja bólu to skronie, rzadziej – okolica potylicy. Nierzadko zdarza się, że bólowi głowy towarzyszy światłowstręt, nudności i wymioty czy nadwrażliwość na dźwięki. Częstotliwość bólu w migrenie jest bardzo różna – zazwyczaj występują 2 – 4 ataki na miesiąc. Może jednak zdarzyć się migrena przewlekła – wówczas ból głowy towarzyszy choremu przez minimum 15 dni w miesiącu przez okres co najmniej 3 miesięcy. Najczęściej do rozpoznania migreny wystarczy szczegółowo przeprowadzony wywiad lekarski, choć niekiedy wymagane jest wykonanie tomografii komputerowej głowy.

Czy można zapobiec napadowi migreny?

Przyczyna pojawienia się migreny nie została jednoznacznie zdefiniowana, jednak dobrze rozpoznane są czynniki ją wywołujące. Podstawą profilaktyki jest zatem unikanie tych czynników. Konieczne jest stosowanie odpowiednio skomponowanej diety i regularne przyjmowanie posiłku. Dieta antymigrenowa sprowadza się przede wszystkim do wyeliminowania produktów bogatych w:

  • syntetyczne dodatki do żywności
  • tyraminę (sery dojrzewające, wędliny dojrzewające, ryby wędzone, żywość fermentująca)
  • fenyloetyloaminę (kakao)
  • aspartam
  • glutaminian sodu
  • azotany i azotyny (konserwy, wędliny i kiełbasy)
  • alkohol

Należy prowadzić regularny tryb życia, unikać stresu. Natomiast  w przypadku zauważenia objawów zwiastujących, dobrze jest położyć się w cichym, zaciemnionym miejscu.

Osobom cierpiącym na migreny zalecane jest prowadzenie tzw. dzienniczka migrenowego. Służy on odnotowywaniu cennych informacji, które pomagają w zidentyfikowaniu czynników wywołujących migrenę i jak najszybszemu ich rozpoznaniu. Najważniejszą zasadą jest zapisywanie wszystkiego, co wydarzyło się na 24 godziny przed wystąpieniem bólu. Należy przypomnieć sobie m. in. jakie posiłki były spożywane – migrena może pojawić się nawet dobę po spożyciu określonego składnika. Jeśli na podstawie zapisków nie jest możliwe jednoznaczne określenie czynnika dietetycznego wywołującego migrenę – dobrze jest wyeliminować wszystkie potencjalne składniki na około 6 tygodni, a następnie wprowadzać je pojedynczo do diety i obserwować organizm. Poza profilaktyką migreny istotne znaczenie ma leczenie migreny, które możliwe jest dzięki konsultacji z neurologiem, a także… wizycie w gabinecie medycyny estetycznej.

Leczenie migreny w Krakowie

Migrena to przewlekły zespół bólowy ze współtowarzyszącymi objawami neurologicznymi. Migrena dotyczy ponad 10% osób na całym świecie. Podobne statystyki dotyczą Polski. Migrena najczęściej diagnozowana jest u kobiet między 30 a 40 rokiem życia, choć chorują osoby w każdym wieku, także mężczyźni – choć znacznie rzadziej. Zdarzają się także przypadki migreny u dzieci. W związku z tym, że choroba ma charakter przewlekły, wymaga długotrwałego leczenia. Kiedyś jedyną metodą leczenia migreny była farmakoterapia, jednak stosowanie leków wiąże się z występowaniem wielu działań niepożądanych. Poza tym skuteczność leczenia farmakologicznego nie zawsze jest zadowalająca. Na szczęście osoby chorujące na migrenę mają dostęp do innej, niezwykle skutecznej metody leczenia migreny – toksyną botulinową. Co sprawia, że toksyna botulinowa na migrenę tak doskonale sprawdza się w leczeniu bólu? I czy każdy może poddać się takiemu leczeniu?

Jak rozpoznać, czy to migrena?

Mianem migreny określane są niekiedy rozmaite rodzaje bólów głowy. W rzeczywistości jednak migrena to bardzo specyficzny typ bólu głowy o bardzo charakterystycznym przebiegu. Wyróżnia się dwie postacie migreny – z aurą i bez aury. Migrena bez aury to trwający 4 – 72 godziny ból głowy, spełniający co najmniej dwa z poniższych kryteriów:

  • pulsujący charakter bólu
  • ból o umiarkowanej lub dużej intensywności
  • jednostronna lokalizacja
  • ból nasilający się podczas aktywności fizycznej

Dodatkowo występować mogą nudności i wymioty, światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki. Natomiast w przebiegu migreny z aurą poprzedzona jest wystąpieniem objawów neurologicznych, które poprzedzają atak bólu. Mowa m. in. o zaburzeniach widzenia, parestezjach, połowiczych niedowładach czy zaburzeniach mowy.

Kiedy dochodzi do rozwoju migreny? Kobiety oraz osoby, w rodzinie których występuje to schorzenie są szczególnie narażone Stres, niewłaściwa dieta, silne bodźce słuchowe czy wzrokowe, zmiana warunków pogodowych, zaburzenia hormonalne, zbyt krótki lub zbyt długi sen oraz stosowanie niektórych leków prowokują nasilenie bólów migrenowych.

Leczenie migreny

W przypadku terapii migreny ogromne znaczenie ma profilaktyka – a ta sprowadza się przede wszystkim do unikania wymienionych czynników mogących wywołać atak migreny. Oczywiście – nie zawsze jest to możliwe. Dlatego w ramach profilaktyki migreny stosowane są także leki z grupy beta – adrenolityków, blokerów kanału wapniowego, leków antydepresyjnych i przeciwpadaczkowych. Taką terapię profilaktyczną należy stosować przez 6 – 12 miesięcy, po czym powoli odstawiać stosowany lek.

Bardziej problematyczna okazuje się być profilaktyka migreny przewlekłej, czyli takiej, w przebiegu której ból głowy występuje przez co najmniej 15 dni w miesiącu w okresie minimum trzech miesięcy. Osoby dotknięte przewlekłą migreną bardzo często nadużywają rozmaitych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, aby móc normalnie funkcjonować. Ponadto stosowane profilaktycznie leki –  topiramat, amitryptylina i propranolol mogą prowadzić do pojawienia się wielu działań niepożądanych, takich jak zaburzenia snu, zawroty głowy, zaburzenia żołądkowe, senność, przyrost masy ciała. Poza tym – leki tego typu można stosować tylko przez jakiś czas. Na szczęście istnieje bardzo skuteczna, a zarazem bezpieczna alternatywa dla farmakoterapii – to toksyna botulinowa.

Botulina na migrenę

Botulina, czyli toksyna botulinowa typu A to związek syntetyzowany przez bakterie Clostridium botulinum. Toksyna ta posiada właściwość blokowania przewodnictwa nerwowo – mięśniowego. Po wykonaniu iniekcji toksyny botulinowej wiąże się ona ze specyficznymi receptorami komórkowymi, hamując syntezę acetylocholiny – a to przekłada się na rozluźnienie mięśni. Zastosowanie toksyny botulinowej w migrenie wynika z możliwości zablokowania uwalniania neuroprzekaźników odpowiedzialnych za powstawanie bólu.

Zarówno Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, jak i Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy uznają zastosowanie toksyny botulinowej jako niezwykle skuteczną metodę leczenia migreny. Leczenie migreny botuliną stosuje się przede wszystkim gdy jest brak odpowiedzi na leczenie farmakologiczne. Ale nie tylko – taka postać terapii okazuje się być bardzo skuteczna także w przypadku pacjentów monitorowanych pod kątem nadużywania leków przeciwbólowych,  a także podczas próby odstawiania doraźnych leków przeciwbólowych. Zastosowanie toksyny botulinowej jako metody profilaktyki migreny przewlekłej uwzględnione zostało w projekcie „Profilaktyka Przewlekłej Migreny” opracowanym przez polskich ekspertów.

Zabieg botuliny u osób chorujących na migrenę polega na wstrzykiwaniu toksyny w określone miejsca w obrębie mięśni głowy i szyi:

  • mięśnia czołowego
  • mięśnia podłużnego
  • mięśnia skroniowego
  • mięśnia czworobocznego
  • mięśnia marszczącego brwi
  • mięśni przykręgosłupowych odcinka szyjnego.

Zabieg trwa kilkanaście minut i nie wymaga specjalnego przygotowania. Wykonywanych jest co najmniej 31 nakłuć w punktach, które obejmują całą głowę i wszystkie zakończenia nerwowe odpowiedzialne za powstanie bólu migrenowego. Najczęściej jest to 7 wstrzyknięć w okolicę czoła, po 5 w okolicę potylicy z każdej strony, po 3 w okolice karku oraz po 4 w okolicę skroniową. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, można od razu powrócić do codziennej aktywności. Nie należy ponadto obawiać się unieruchomienia mięśni głowy i zaburzeń swobodnego poruszania głową – miejsca iniekcji są wyznaczane bardzo starannie.

Leczenia migreny toksyną botulinową – efekty

Efekt zastosowania toksyny botulinowej w redukcji bólów migrenowych utrzymuje się przez około 6 – 12 tygodni, a po upływie tego czasu zabieg warto powtórzyć. Najlepiej jest wykonać serię trzech zabiegów w odstępie 12 tygodni. Już jednorazowe wykonanie zabiegu zapewnia zredukowanie częstości występowania bólu, zaś wykonanie całej serii może przynieść długotrwały efekt przeciwbólowy. Jeśli dolegliwości powracają, można przyjąć dawkę przypominającą.

Zastosowanie toksyny botulinowej okazuje się być skuteczne w niemal 80% przypadków; u ponad połowy pacjentów uzyskać można całkowite ustąpienie bólu, u pozostałych zaś – znaczne ograniczenie częstości napadów bólowych oraz intensywności bólu. Zabieg botuliny pomaga ponadto ograniczyć znacznie ilość stosowanych leków przeciwbólowych, co przynosi wymierne korzyści dla zdrowia.

Ograniczeniem w zastosowaniu toksyny botulinowej jest ciąża i laktacja, schorzenia autoimmunologiczne, niewyrównana cukrzyca czy nowotwory.

Pytania i odpowiedzi

Czy są zastrzyki na migrenę?

W leczeniu migreny stosuje się zastrzyki z toksyny botulinowej. Jej działanie polega na blokowaniu przewodzenia bólu przez włókna nerwowe. Jest to bezpieczna metoda rekomendowana przez towarzystwa naukowe specjalizujące się w leczeniu migreny. Najlepsze efekty przynosi seria 3 zabiegów w odstępie 12 tygodni. Rezultaty utrzymują się przez 6-12 miesięcy.

Jak wyciszyć migrenę?

W wyciszeniu migreny najskuteczniejsze są zabiegi z toksyną botulinową. Jest to najlepsza, rekomendowana przez specjalistów metoda profilaktyki bólu migrenowego, ponieważ działa bezpośrednio na przyczynę problemu i daje kilkumiesięczne rezultaty. Nie obciąża też organizmu tak jak to robią leki przeciwbólowe.

Co nowego w leczeniu migreny?

Nowoczesną metodą leczenia migreny jest terapia botuliną. Specjaliści zajmujący się leczeniem bólów głowy rekomendują iniekcje toksyny botulinowej, a w szczególności u osób nieodpowiadających na leki przeciwbólowe. W odróżnieniu od farmakoterapii botulina nie obciąża żołądka i wątroby, a rezultaty utrzymują się nawet do 12 miesięcy.

Czy toksyna botulinowa pomaga na ból głowy?

Toksyna botulinowa to uznana metoda leczenia migrenowych bólów głowy. Iniekcje niewielkich ilości botuliny w określone miejsca na twarzy pozwalają zredukować dolegliwości bólowe na kilka miesięcy. Na początek warto wykonać serię 3 zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej.

Zobacz efekty naszych zabiegów
Zobacz galerię