fbpx

bliznyBlizny są zmianami na skórze, które powstają w procesie jej gojenia. Zbudowane są one z tkanki łącznej włóknistej, powstającej na miejscu starej tkanki, uszkodzonej w wyniku urazu lub choroby. Gojenie się rany jest procesem naturalnym i składa się z wielu etapów, a tworzenie się blizny jest jednym z nich.  Wówczas skóra właściwa jest zastępowana nową, odpowiednio unaczynioną tkanką ziarninującą wraz z włóknami kolagenu.

Poszczególne blizny różnią się między sobą swoim wyglądem. Mają różną wielkość, kolor, kształt czy głębokość. Niektóre z nich są doskonale widoczne, podczas gdy inne ciężko jest zauważyć. Zwłaszcza w tym pierwszym przypadku, mogą one skutecznie uprzykrzać nam życie i obniżać naszą samoocenę, ze względu na ich nieestetyczny wygląd.

Na to jak ostatecznie prezentuje się blizna na naszej skórze, wpływa wiele różnych czynników. Niezwykle ważne są nasze indywidualne, genetyczne skłonności do pojawiania się blizn, ale także to jaka była przyczyna jej pojawienia się, miejsce na ciele i przede wszystkim przebieg procesu gojenia się rany. Jeśli zostanie on zakłócony, powstała w jego wyniku blizna może mieć nieestetyczny wgląd, stając się dla nas problemem.

Podział blizn ze względu na ich wygląd

Blizny zanikowe – najczęściej są one pamiątką po trądziku, ospie wietrznej lub niewłaściwym leczeniu przy pomocy sterydów. Są one efektem nieprawidłowego procesu gojenia rany, kiedy nie zostaje wytworzona dostateczna ilość kolagenu. Zwykle mają one niewielkie rozmiary, są okrągłe i wgłębione.
Blizny przerostowe – czerwone, pogrubione i wykraczające nad poziom skóry blizny przerostowe, poszerzają się w wyniku napięcia rany, choć zwykle nie wychodzą za jej granice. Przyczyną ich powstawania jest zakłócony proces gojenia się rany, na przykład poprzez jej zakażenie. W większości przypadków, z czasem zaczynają się zmniejszać i część z nich nawet się cofa, ale u niektórych osób następuje również ich rozrost.
Bliznowce – przyczyną ich powstawania jest nadmierna produkcja kolagenu, przez co narośla na ranie tworzą się ponad poziomem skóry, wykraczają poza granice rany i mają formę wybrzuszeń. Blizny tego typu są włókniste, twarde i mają nieregularne kształty.

Podział blizn ze względu na ich pochodzenie

Blizny potrądzikowe

Trądzik to problem, który dotyka nie tylko młode osoby, ale także dorosłych. Jego nasilenie jest różne, jednak w przypadku większości pacjentów, choroba ta pozostawia po sobie nieestetyczne pamiątki w postaci blizn zanikowych, mających charakter miejscowych wgłębień. Przede wszystkim, pojawiają się one na twarzy, ale często również na plecach czy ramionach. Nie pomaga przy tym fakt, iż w wielu przypadkach, mniej lub bardziej świadomie, rozdrapujemy zmiany trądzikowe, uniemożliwiając ich prawidłowe gojenie. Co ważne, na późniejszych etapach życia, trądzik może też powodować powstawanie bolesnych cyst na skórze. Takie zmiany muszą zostać wycięte chirurgicznie, czego efektem są kolejne blizny. Dlatego tak ważne jest fachowe leczenie trądziku.

Blizny pooparzeniowe

Niemal każdy z nas ma na swoim ciele blizny po oparzeniach, zwłaszcza z czasów dzieciństwa, kiedy jeszcze nie mieliśmy świadomości tego, jak bolesne może być oblanie się na przykład wrzątkiem. Istnieją jednak różne stopnie poparzeń. Niektóre z nich są płytsze, inne natomiast, takie jak poparzenia 3 stopnia, bardzo poważne. Niestety gojenie się skóry po poparzeniu jest bolesnym i długim procesem. Blizny tego typu są zazwyczaj rozległe i wypukłe, a często także swędzące i mają nieestetyczny wygląd.

Blizny pooperacyjne

Tuż po operacji, blizna jest zwykle czerwona i wypukła, a do tego może także swędzieć. Jej ostateczny wygląd zależy od właściwego założenia szwu przez chirurga oraz od samego przebiegu procesu gojenia się. Jeśli wszystko odbywa się w sposób prawidłowy, blizny pooperacyjne ostatecznie przyjmują wygląd przypominający wystający lub nieznacznie wklęsły sznur i zmieniają kolor na taki, który jest zbliżony do naturalnej barwy skóry. Warto też pamiętać, że jeśli operacje przechodzi młody człowiek, blizna po niej zwykle jest prawie niewidoczna. Im jednak starszy pacjent, tym gorzej i dłużej przebiega proces gojenia się takiej blizny.

blizna po cesarskim cięciuBlizna po cesarskim cięciu

Blizny po cesarskim cięciu to dla wielu kobiet bardzo duży problem i to nie tylko natury estetycznej. Po porodzie, każda mama chciałaby jak najszybciej wrócić do formy sprzed ciąży, ale często nie pozwala jej na to gojąca się rana na brzuchu. Blizny tego typu są zwykle bardzo szerokie, a jakiekolwiek zakłócenie procesu ich gojenia może mieć poważne konsekwencje. Bardzo wiele kobiet, zmaga się w związku z tym ze zbyt dużymi, nierównymi oraz przerośniętymi bliznami po cesarskim cięciu. Niektóre z nich doświadczają także nieprzyjemnego uczucia ciągnięcia, które może ograniczać ich ruchy. Może także dojść do wystąpienia endometriozy, o czym świadczy guzek wyczuwalny w linii blizny. Świeże małe blizny pooperacyjne można skutecznie leczyć dermarollerem natomiast rozległe blizn wymagają bardziej inwazyjnego podejścia z użyciem lasera frakcyjnego.

Zobacz również:

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję