Peeling laserowy
Zabiegi laserowe zajmują szczególne miejsce w nowoczesnej medycynie estetycznej. Jest to metoda o ogromnych możliwościach, a przy tym doskonale udowodnionym działaniu i bardzo dobrym profilu bezpieczeństwa. W gabinetach medycyny estetycznej można znaleźć co najmniej kilka rodzajów laserów przeznaczonych do różnych zabiegów – od depilacji laserowej przez usuwanie blizn po lifting twarzy. Peeling laserowy to zabieg zasługujący na szczególne zainteresowanie, ponieważ wyróżnia się dużą skutecznością w redukcji niedoskonałości na skórze, a przy tym jest delikatny i można go stosować nawet u osób z wrażliwą skórą.
Co to jest peeling laserowy?
Peeling laserowy jest zabiegiem wykonywanym z użyciem lasera frakcyjnego ablacyjnego. Urządzenie emituje mikrowiązki promieniowania o ściśle określonej długości fali (2940 nm). Promieniowanie jest absorbowane przez wodę znajdującą się w dużych ilościach w skórze właściwej. W wyniku tego na drodze fotodermolizy dochodzi do powstawania mikrourazów termicznych. Są one w pełni kontrolowane i jak najbardziej pożądane w tym przypadku. Staną się one impulsem do wzmożonej syntezy włókien kolagenowych, które nadają skórze jędrność i sprężystość. Pod wpływem peelingu laserowego zwiększają się również procesy regeneracji komórkowej. Jest to możliwe dzięki wyjątkowej precyzji urządzeń hi tech i dzieje się za sprawą „mostków” komórkowych. Są to fragmenty prawidłowej, a także nieuszkodzonej tkanki położone w pobliżu obszarów objętych fotodermolizą. Jednocześnie, jak na peeling przystało, zabieg laserem frakcyjnym pozwala złuszczyć martwe komórki naskórka.
Peeling laserowy – dlaczego warto?
Zdrowa, promienna i młodo wyglądająca skóra to marzenie większości kobiet i mężczyzn. W utrzymaniu korzystnego wyglądu bardzo ważna pozostaje oczywiście codzienna pielęgnacja obejmująca chociażby dokładne oczyszczanie i nawilżanie skóry. Często jest jednak tak, że na dłuższą metę takie domowe zabiegi okazują się niewystarczające, zwłaszcza gdy na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki, przebarwienia czy rozszerzone pory. Jedynym sposobem, aby skutecznie pozbyć się takich zmian, są profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Peeling laserowy to procedura, która w bardzo kompleksowy sposób poprawia kondycję skóry, dlatego korzyści z zabiegu może odnieść niemal każdy.
Przede wszystkim laser w przeciwieństwie do kosmetyków jest w stanie oddziaływać na skórę właściwą, a przez to regulować procesy fizjologiczne kluczowe dla kondycji skóry jak na przykład synteza macierzy międzykomórkowej. Takie korzystne zmiany mają miejsce jeszcze przez wiele miesięcy po zabiegu. W tym miejscu dochodzimy więc do kolejnej zalety peelingu laserowego, jaką jest trwałość efektów wynosząca nawet 12-18 miesięcy. Jednocześnie procedura jest w pełni bezpieczna i niemal bezinwazyjna. Ryzyko poparzeń, które występowało w starszych urządzeniach, jest w przypadku tzw. zimnych laserów zniwelowane do zera. Peeling laserowy to metoda, którą można stosować w różnych obszarach zabiegowych. A więc w zależności od potrzeb klienta daje ona możliwości pracy ze skórą twarzy, dekoltu, szyi, brzucha, biustu czy pleców.
Dla kogo jest przeznaczony peeling laserowy?
Peeling laserowy polecamy osobom z następującymi problemami:
- drobne zmarszczki
- utrata sprężystości skóry
- przebarwienia
- nierówny koloryt
- plamy posłoneczne (fotostarzenie)
- blizny potrądzikowe
- rozszerzone pory
- nadprodukcja sebum
- szara cera
W sposób szczególny rekomendujemy peeling laserowy osobom młodym chcącym zniwelować pierwsze oznaki starzenia oraz zapobiec ich progresji. Z zabiegów warto skorzystać jeszcze przed trzydziestką.
Peeling laserowy – przebieg zabiegu
Peeling laserowy polega na przykładaniu głowicy lasera do wybranej partii ciała. W porównaniu z klasycznym resurfacingiem peeling laserowy obejmuje zazwyczaj mniej przejść, dzięki czemu jest bardziej delikatny i nadaje się nawet dla osób z cienką skórą. Zabieg trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Optymalne rezultaty uzyskujemy zazwyczaj po serii 4-6 zabiegów wykonanych w odstępie kilku tygodni. Peeling laserowy jest poprzedzony konsultacją ze specjalistą medycyny estetycznej, podczas której omawiane są przeciwwskazania i zalecenia dotyczące zabiegu.
Czy peeling laserowy boli?
Peeling laserowy może powodować niewielkie dolegliwości bólowe. W trosce o jak największy komfort klientów przed rozpoczęciem zabiegu stosujemy krem znieczulający. Doznania bólowe są zminimalizowane również dzięki rozwiązaniom technologicznym zastosowanym w laserze iPIXEL.
Peeling laserowy – efekty
Pierwszym efektem peelingu laserowego widocznym przez pierwszych kilka dni po zabiegu jest intensywne złuszczanie naskórka. To proces bardzo ważny w kontekście przywracania skórze gładkości i dogłębnego oczyszczania. W tym początkowym etapie należy koniecznie dbać o prawidłowe natłuszczenie skóry, stosować kremy z SPF50, a także chronić się przed promieniowaniem słonecznym. Oddziałując na naskórek i gruczoły położone wokół mieszków włosowych, peeling laserowy u osób z tłustą lub trądzikową cerą pozwala na zwężenie porów skórnych oraz unormowanie wydzielania sebum.
Niwelowanie oznak starzenia jest możliwe dzięki penetracji lasera do skóry właściwej. Kiedy zakończy się okres złuszczania, rozpoczynają się procesy regeneracji i rewitalizacji. Komórki tkanki łącznej zaczynają intensywnie produkować kolagen i elastynę, a komórki macierzyste częściej się dzielą. Dzięki temu peeling laserowy poprawia jędrność i elastyczność skóry. Seria zabiegów laserem frakcyjnym wyrównuje koloryt i przebarwienia, w tym te wynikające z fotostarzenia, czyli szkodliwego wpływu promieniowania UV na skórę. Peeling laserowy umożliwia ponadto wygładzenie niedużych blizn i rozstępów (w przypadku większych zmian warto zdecydować się na bardziej intensywne i częstsze zabiegi laserowe).