fbpx

Botoks – najchętniej wykonywany zabieg medycyny estetycznej

Botoks to zabieg popularny od lat, który zyskuje coraz większe grono zwolenników. Jest to szybki, bezpieczny a zarazem bardzo skuteczny zabieg, który w efektywny sposób pomaga uporać się ze zmarszczkami mimicznymi. Wygładza już istniejące zmarszczki na okres kilku miesięcy, a dodatkowo – zapobiega ich pogłębianiu się.

Botoks – co to jest?

Botoks to toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany produkowany przez bakterie Clostridium botulinum. Związek ten jest z powodzeniem wykorzystywany od lat w zabiegach medycyny estetycznej. Jego podstawowym zastosowaniem jest wygładzanie zmarszczek, choć doskonale sprawdza się on także w leczeniu nadpotliwości ciała, a także terapii bólów migrenowych. Jak działa botoks? Istotą działania toksyny botulinowej jest hamowanie przewodnictwa nerwowo – mięśniowego, co powoduje odwracalne porażenie określonych mięśni. Idealnie sprawdza się to w celu odmłodzenia twarzy – iniekcja toksyny botulinowej zapewnia bowiem efekt relaksacji twarzy i wygładzenia zmarszczek mimicznych. Efektem jest utrzymujący się przez kilka miesięcy efekt likwidacji zmarszczek a także profilaktyka ich pogłębiania się lub powstawania nowych.

Kto powinien zdecydować się na zabieg z użyciem botoksu?

Botoks to zabieg doskonały zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn – i to w każdym wieku. Osoby w wieku dwudziestu – trzydziestu lat decydują się na botoks, aby wygładzić pierwsze zmarszczki i zapobiec ich pogłębianiu się. Osoby starsze mogą natomiast wykonywać regularnie botoks w celu wygładzenia widocznych, głębokich zmarszczek mimicznych. W ten sposób można zredukować widoczność takich zmian na twarzy jak kurze łapki, opadające kąciki ust, poprzeczne zmarszczki na czole, zmarszczki palacza. Botox to także doskonały zabieg dla osób z wadami wzroku, które mają tendencję do mrużenia powiek i są szczególnie narażone na powstanie zmarszczek wokół oczu. Ponadto wysoką skutecznością wyróżnia się botoks na lwie zmarszczki, a także zabieg wykonywany w celu uniesienia opadających powiek.

Zabieg botoksu krok po kroku

Przed wykonaniem zabiegu z użyciem toksyny botulinowej konieczne jest odbycie konsultacji lekarskiej. Ma ona na celu ocenę stanu zdrowia i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań, z których najważniejsze to nietolerancja jakiegokolwiek składnika preparatu, zaburzenia krzepliwości krwi, nowotwory skóry, schorzenia autoimmunologiczne czy choroby płytki nerwowo – mięśniowej. Zabieg nie powinien być ponadto wykonywany u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także stosujących przewlekle antybiotyki.

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do zabiegu botoksu, należy jedynie pamiętać o zaprzestaniu stosowania leków zaburzających krzepliwość krwi na 3 dni przed zabiegiem. Sam zabieg polega na wprowadzeniu toksyny botulinowej w okolice zmarszczek. Zabieg nie jest bardzo bolesny, odczuwalne jest jedynie delikatne ukłucie. Całość trwa zaledwie kilka minut. Po zabiegu należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zaleceń. Przede wszystkim – przez jedną – dwie doby po zabiegu konieczne jest unikanie sauny, solarium, wysiłku fizycznego. Ponadto niezalecane jest spożywanie alkoholu. A przez kilka pierwszych dni warto powstrzymać się od podrażniania skóry w okolicy zabiegowej.

Zalety botoxu

Z czego wynika, że botoks jest tak bardzo lubianym zabiegiem medycyny estetycznej? Na pewno ogromne znaczenie ma fakt, że jest to nieskomplikowany, szybki i małoinwazyjny zabieg. Wystarczy krótka wizyta w gabinecie medycyny estetycznej, aby móc cieszyć się wielomiesięcznym efektem odmłodzenia skóry. Nie bez znaczenia jest także to, że efekty zabiegu pojawiają się już po kilku dniach i utrzymują średnio przez 6 miesięcy. Dla podtrzymania efektów zabieg można powtarzać.

Botoks uwielbiany jest także za to, że zapewnia naturalne odmładzanie twarzy. Zabieg ma dwojakie działanie – wygładza już istniejące zmarszczki, ale jednocześnie zapobiega ich pogłębianiu się. Po kilku miesiącach działania toksyny botulinowej, gdy preparat przestaje działać, skóra wciąż wygląda młodo, a twarz jest zrelaksowana i wolna od pogłębiających się zmarszczek. Każdorazowe wstrzyknięcie botoksu ogranicza zatem postępujące starzenie skóry. Oczywiście  należy pamiętać o pewnym ograniczeniu – botoks nie poradzi sobie z naprawdę głębokimi zmarszczkami; może w pewnym stopniu wygładzić bruzdy, ale nie zapewni całkowitej ich likwidacji.

Botoks – skutki uboczne

Jedną z obaw towarzyszącą tym, którzy nie są do końca przekonani do zabiegu botoksu jest ta dotycząca uzyskania przesadnego efektu. Nie raz można było oglądać zdjęcia celebrytów, którzy po zabiegu wygładzania zmarszczek botoksem wyglądają wręcz karykaturalnie. Są to bardzo niechlubne wyjątki – i tylko wyjątki. Prawidłowo przeprowadzony zabieg z toksyną botulinową zapewnia bardzo naturalny efekt. Jest on wypadkową odpowiedniej techniki wykonania zabiegu, wysokich kwalifikacji osoby przeprowadzającej zabieg oraz realnych oczekiwać pacjenta. Niepożądany wygląd twarzy po botoksie, przywodzący na myśl maskę pozbawioną mimiki zdarza się obecnie bardzo rzadko. Wynika to z faktu, że dziś nikt nie eksperymentuje z botoksem – dokładnie znane są ilości toksyny botulinowej, jakich należy użyć podczas zabiegu. Także osobom wykonującym zabieg zależy na jak najbardziej naturalnym wyglądzie, nie stawiają one zatem nierealnych wymagań względem zabiegu i nie oczekują perfekcyjnego wygładzenia całej twarzy, a jedynie delikatnego zmodyfikowania mimiki twarzy. Jeśli zatem wykonujemy zabieg z renomowanym gabinecie medycyny estetycznej, a osobą wykonującą zabieg jest lekarz (bo tylko on może wstrzykiwać botox), skutki uboczne w postaci tzw. maski na twarzy nie wystąpią.

Zobacz również:

Leczenie nadpotliwości

Leczenie nadpotliwościPocenie się jest fizjologicznym mechanizmem chroniącym organizm przed przegrzaniem. Intensywność pocenia się zależy m. in. od ilości gruczołów potowych w skórze i indywidualnej wrażliwości na działanie czynników emocjonalnych, warunków pogodowych czy diety. Gdy ilość potu jest większa niż ta, która wymagana jest do utrzymania prawidłowej temperatury ciała – mówimy o nadpotliwości. Nadpotliwość to problem dotykający zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Nadmierne pocenie się może towarzyszyć niektórych schorzeniom, np. infekcjom przebiegającym z gorączką, nadczynności tarczycy, cukrzycy, schorzeniom układu nerwowego czy niektórym nowotworom (tzw. nocne poty). Nadmierne pocenie się może ponadto towarzyszyć menopauzie i andropauzie. Jest to tzw. nadpotliwość wtórna. Z kolei nadpotliwość pierwotna (nadpotliwość idiopatyczna) to nadmierne pocenie się. Możliwa jest nadpotliwość na całym ciele bądź ograniczona miejscowo – wtedy najczęściej jest to nadpotliwość na twarzy, nadpotliwość dłoni i stóp czy nadpotliwość pod pachami. W tym wypadku botoks jest najbardziej pożądaną opcją zwalczenie pocenia się. Jakie czynniki wyzwalają nadmierne pocenie się? Przyczyny to stres, silne emocje, wysoka temperatura otoczenia, wysiłek fizyczny czy spożycie ostrych potraw. Nadmierne wydzielanie potu może powodować dyskomfort i uczucie skrępowania, powstawanie przykrego zapachu, a także może być przyczyną problemów zdrowotnych (infekcje skórne).

Jak leczyć nadpotliwość?

Nadpotliwość dotyczy kilku % osób, częściej występuje u mężczyzn. Przejawia się obfitym poceniem się – mowa nie o nasilonej wilgotności skóry, ale o ściekaniu strużek potu. Nadmierne pocenie się może być bardzo kłopotliwe – osoby nim dotknięte narażone są na dyskomfort, konieczność przebierania się kilka razy w ciągu dnia. W miejscach dotkniętych nadmierną potliwością, gdzie utrzymuje się wilgotne i ciepłe środowisko, nierzadko dochodzi do nadmiernego rozwoju bakterii i grzybów. Skutkuje to powstaniem nieprzyjemnego zapachu oraz infekcji skórnych. Nadpotliwość rzutuje negatywnie na życie zawodowe i towarzyskie, sprzyja izolacji społecznej. Nie dziwi zatem, że poszukiwane są metody leczenia nadpotliwości.

Leczenie nadpotliwości botoksem

Skuteczną metodą jest zabieg leczenia nadpotliwości toksyną botulinową. Wskazaniem do leczenia nadpotliwości botoksem jest pocenie się powodujące znaczny dyskomfort i trudności z utrzymaniem higieny osobistej. Duże znaczenie ma subiektywna ocena nadpotliwości przez osobę nią dotknięta. Lekarz może natomiast precyzyjnie oszacować objętość wydzielanego potu – przyjmuje się, że objętości przekraczające 50 mg/ min w dole pachowym świadczą o problemie z nadmiernym poceniem się. Ważne jest, aby wykluczyć choroby mogące przebiegać z nasilonym poceniem się. Gdy zdiagnozowana zostanie nadpotliwość pierwotna, możliwe jest zastosowanie leczenia nadmiernego pocenia się toksyną botulinową. W naszym gabinecie w Krakowie całą procedure ustalenia poziomu nadpotliwości i sam zabieg wykonuję doświadczony lekarz dermatolog.
Najważniejsze informacje
Cena: od 1200 pln
Wykonuje: Lekarz dermatolog
Ilość jednostek: 50-200
Znieczulenie: tak
Efekty: 6-9 miesięcy

Jakie są obszary zabiegowe (dłonie, stopy, pachy, głowa)

Zalety leczenia nadpotliwości toksyną botulinową to m. in.: - możliwość leczenia nadpotliwości dotyczącej dowolnego obszaru ciała: nadpotliwości dłoni i stóp, pach, twarzy - wysokie bezpieczeństwo i znikome ryzyko powikłań - niewielka bolesność zabiegu (możliwe jest miejscowe znieczulenie kremem z lidokainą) - mała inwazyjność zabiegu - możliwość powtarzania zabiegu Zastrzyki z toksyny botulinowej wykonywane są w celu zablokowania nerwów zaopatrujących gruczoły potowe. Prowadzi to do zahamowania wydzielania potu i poprawy komfortu życia. Zabieg leczenia nadpotliwości botoksem trwa krótko – jest to zaledwie kilkanaście - kilkadziesiąt minut. Przed zabiegiem lekarz określa, jaki obszar skóry objęty jest nadpotliwością. Najczęściej w tym celu wykonywany jest tzw. test Minora, polegający na posmarowaniu skóry jodyną, a następnie posypaniu skrobią. Obszar skóry dotknięty nadpotliwością ulega zauważalnemu zaciemnieniu. Następnie obszar ten dzielony jest na kwadraty o wymiarach 1,5 x 1,5 cm, po czym do każdego kwadratu podawana jest niewielka objętość toksyny botulinowej. Toksyna podawana jest śródskórnie przy pomocy bardzo cienkiej igiełki. Konieczną do zużycia objętość toksyny botulinowej określa lekarz – najczęściej wystarcza około 100 jednostek toksyny, niekiedy wymagane jest zastosowanie podwojonej dawki toksyny botulinowej na pocenie. Cena zabiegu zależy od ilości zużytego preparatu.

Jak długo utrzymuję się efekt i jakie są zalecenie pozabiegowe?

Efekt leczenia nadpotliwości botoksem zauważalny jest kilka dni po zabiegu i utrzymuje się przez około 6 – 9 miesięcy. Przed zabiegiem leczenia nadpotliwości pach toksyną botulinową wymagane jest ogolenie pach, ponadto w dniu zabiegu należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków na skórę. Natomiast zalecenia pozabiegowe to przede wszystkim unikanie solarium i sauny przez kilka tygodni po zabiegu, a także unikanie podrażnień skóry. Warto także zmodyfikować nieco dietę, unikając alkoholu, ostrych przypraw czy nadmiernego spożycia kawy. W przypadku zabiegu w obrębie dłoni należy unikać nadwyrężania dłoni, zaś po zabiegu w obrębie skóry pach niewskazane jest podnoszenie ciężarów powyżej wysokości głowy. Ponadto bezpośrednio po zabiegu należy przygotować czyste ubranie na zmianę, a w razie iniekcji toksyny skórę dłoni czy stóp – odpowiednio rękawiczki i skarpetki. Botox nie prowadzi do zaburzeń termoregulacji, gdyż blokowana jest jedynie część występujących w skórze gruczołów potowych – a ich całkowita ilość może sięgać nawet 4 milionów. Zabieg jest bezpieczny i sporadycznie mogą wystąpić powikłania, najczęściej o charakterze przemijającym. Bezpośrednio po zabiegu leczenia nadpotliwości możliwe jest miejscowe zaczerwienienie skóry i ranki po nakłuciach; objawy te ustępują samoistnie.

Pocenie się jest fizjologicznym mechanizmem chroniącym organizm przed przegrzaniem. Intensywność pocenia się zależy m. in. od ilości gruczołów potowych w skórze i indywidualnej wrażliwości na działanie czynników emocjonalnych, warunków pogodowych czy diety. Gdy ilość potu jest większa niż ta, która...

Zobacz więcej

Toksyna Botulinowa

toksyna botulinowa

Botoks, czyli zabieg medycyny estetycznej z wykorzystaniem toksyny botulinowej to popularny zabieg medycyny estetycznej, który umożliwia redukowanie zmarszczek, a także profilaktykę ich powstawania. Toksyna botulinowa to neurotoksyna syntetyzowana przez bakterie Clostridium botulinum. Toksyna botulinowa hamuje aktywność acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego...

Zobacz więcej

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Dr Karolina Jurska

Lekarz dermatolog, trycholog, specjalista medycyny estetycznej

Karolina Jurska- Dermatolog i trycholog, ekspert medycyny estetycznej, członek polskiego towarzystwa medycyny estetycznej i anti-aging wykładowca Akademicki

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania

lub

wizyta Umów wizytę
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka prywatności Akceptuję