Botoks – najchętniej wykonywany zabieg medycyny estetycznej

Botoks to zabieg popularny od lat, który zyskuje coraz większe grono zwolenników. Jest to szybki, bezpieczny a zarazem bardzo skuteczny zabieg, który w efektywny sposób pomaga uporać się ze zmarszczkami mimicznymi. Wygładza już istniejące zmarszczki na okres kilku miesięcy, a dodatkowo – zapobiega ich pogłębianiu się.

Botoks – co to jest?

Botoks to toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany produkowany przez bakterie Clostridium botulinum. Związek ten jest z powodzeniem wykorzystywany od lat w zabiegach medycyny estetycznej. Jego podstawowym zastosowaniem jest wygładzanie zmarszczek, choć doskonale sprawdza się on także w leczeniu nadpotliwości ciała, a także terapii bólów migrenowych. Jak działa botoks? Istotą działania toksyny botulinowej jest hamowanie przewodnictwa nerwowo – mięśniowego, co powoduje odwracalne porażenie określonych mięśni. Idealnie sprawdza się to w celu odmłodzenia twarzy – iniekcja toksyny botulinowej zapewnia bowiem efekt relaksacji twarzy i wygładzenia zmarszczek mimicznych. Efektem jest utrzymujący się przez kilka miesięcy efekt likwidacji zmarszczek a także profilaktyka ich pogłębiania się lub powstawania nowych.

Kto powinien zdecydować się na zabieg z użyciem botoksu?

Botoks to zabieg doskonały zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn – i to w każdym wieku. Osoby w wieku dwudziestu – trzydziestu lat decydują się na botoks, aby wygładzić pierwsze zmarszczki i zapobiec ich pogłębianiu się. Osoby starsze mogą natomiast wykonywać regularnie botoks w celu wygładzenia widocznych, głębokich zmarszczek mimicznych. W ten sposób można zredukować widoczność takich zmian na twarzy jak kurze łapki, opadające kąciki ust, poprzeczne zmarszczki na czole, zmarszczki palacza. Botox to także doskonały zabieg dla osób z wadami wzroku, które mają tendencję do mrużenia powiek i są szczególnie narażone na powstanie zmarszczek wokół oczu. Ponadto wysoką skutecznością wyróżnia się botoks na lwie zmarszczki, a także zabieg wykonywany w celu uniesienia opadających powiek.

Zabieg botoksu krok po kroku

Przed wykonaniem zabiegu z użyciem toksyny botulinowej konieczne jest odbycie konsultacji lekarskiej. Ma ona na celu ocenę stanu zdrowia i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań, z których najważniejsze to nietolerancja jakiegokolwiek składnika preparatu, zaburzenia krzepliwości krwi, nowotwory skóry, schorzenia autoimmunologiczne czy choroby płytki nerwowo – mięśniowej. Zabieg nie powinien być ponadto wykonywany u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także stosujących przewlekle antybiotyki.

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do zabiegu botoksu, należy jedynie pamiętać o zaprzestaniu stosowania leków zaburzających krzepliwość krwi na 3 dni przed zabiegiem. Sam zabieg polega na wprowadzeniu toksyny botulinowej w okolice zmarszczek. Zabieg nie jest bardzo bolesny, odczuwalne jest jedynie delikatne ukłucie. Całość trwa zaledwie kilka minut. Po zabiegu należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zaleceń. Przede wszystkim – przez jedną – dwie doby po zabiegu konieczne jest unikanie sauny, solarium, wysiłku fizycznego. Ponadto niezalecane jest spożywanie alkoholu. A przez kilka pierwszych dni warto powstrzymać się od podrażniania skóry w okolicy zabiegowej.

Zalety botoxu

Z czego wynika, że botoks jest tak bardzo lubianym zabiegiem medycyny estetycznej? Na pewno ogromne znaczenie ma fakt, że jest to nieskomplikowany, szybki i małoinwazyjny zabieg. Wystarczy krótka wizyta w gabinecie medycyny estetycznej, aby móc cieszyć się wielomiesięcznym efektem odmłodzenia skóry. Nie bez znaczenia jest także to, że efekty zabiegu pojawiają się już po kilku dniach i utrzymują średnio przez 6 miesięcy. Dla podtrzymania efektów zabieg można powtarzać.

Botoks uwielbiany jest także za to, że zapewnia naturalne odmładzanie twarzy. Zabieg ma dwojakie działanie – wygładza już istniejące zmarszczki, ale jednocześnie zapobiega ich pogłębianiu się. Po kilku miesiącach działania toksyny botulinowej, gdy preparat przestaje działać, skóra wciąż wygląda młodo, a twarz jest zrelaksowana i wolna od pogłębiających się zmarszczek. Każdorazowe wstrzyknięcie botoksu ogranicza zatem postępujące starzenie skóry. Oczywiście  należy pamiętać o pewnym ograniczeniu – botoks nie poradzi sobie z naprawdę głębokimi zmarszczkami; może w pewnym stopniu wygładzić bruzdy, ale nie zapewni całkowitej ich likwidacji.

Botoks – skutki uboczne

Jedną z obaw towarzyszącą tym, którzy nie są do końca przekonani do zabiegu botoksu jest ta dotycząca uzyskania przesadnego efektu. Nie raz można było oglądać zdjęcia celebrytów, którzy po zabiegu wygładzania zmarszczek botoksem wyglądają wręcz karykaturalnie. Są to bardzo niechlubne wyjątki – i tylko wyjątki. Prawidłowo przeprowadzony zabieg z toksyną botulinową zapewnia bardzo naturalny efekt. Jest on wypadkową odpowiedniej techniki wykonania zabiegu, wysokich kwalifikacji osoby przeprowadzającej zabieg oraz realnych oczekiwać pacjenta. Niepożądany wygląd twarzy po botoksie, przywodzący na myśl maskę pozbawioną mimiki zdarza się obecnie bardzo rzadko. Wynika to z faktu, że dziś nikt nie eksperymentuje z botoksem – dokładnie znane są ilości toksyny botulinowej, jakich należy użyć podczas zabiegu. Także osobom wykonującym zabieg zależy na jak najbardziej naturalnym wyglądzie, nie stawiają one zatem nierealnych wymagań względem zabiegu i nie oczekują perfekcyjnego wygładzenia całej twarzy, a jedynie delikatnego zmodyfikowania mimiki twarzy. Jeśli zatem wykonujemy zabieg z renomowanym gabinecie medycyny estetycznej, a osobą wykonującą zabieg jest lekarz (bo tylko on może wstrzykiwać botox), skutki uboczne w postaci tzw. maski na twarzy nie wystąpią.

Nasi partnerzy :

Alma
Alma Harmony XL
Alma
Mediderma
LPG
LPG
Filorga
ITP SA
ITP SA

Zadzwoń w celu konsultacji

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.

tel. 12 264 85 15

tel. 500 77 99 71

Umów wizytę
medycyna estetyczna kraków